1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da eşim aşkım olsun konferansı
Diyarbakır'da eşim aşkım olsun konferansı

Diyarbakır'da eşim aşkım olsun konferansı

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ) Kadın Sorunları Araştırma Merkezi ve Diyarbakır Gülnihal Derneğince, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolaysıyla yazar Sema Maraşlı'nın katılımıyla "Eşim Aşkım Olsun" konulu konferans düzenlendi.

A+A-
DÜ Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansta, yazar Maraşlı, kadın ve erkek ilişkileri konusunda konuştu. Günümüzde aşık olmanın zor olduğunu, sevginin yaşatılmadığını kaydeden Maraşlı, "Sevgi bebek gibidir. Sevgi emek ister. Herkesin sevgiyi beslemesi gerekir" dedi.
 
İnsanların "seviyorum" diyerek evlendiğini, 3-5 ay sonra sevginin bittiğini belirten Maraşlı, boşanmalar, kavgalar ve gürültülerin yaşandığını, sevginin neden yaşatılmadığı konusunda düşünülmesi gerektiğini söyledi.
 
"Bizim için değerli olan değil, karşıdaki için değerli olan sevgiyi besler ve yaşatır. Hani sizin için çok değerlidir, ama eşiniz için çok değerli olmayabilir. İki taraf birbirini sever, evlenir ve çocuk olur. Kadın diyor ki, kocam beslesin çocuğu, adam diyor ki karım beslesin çocuğu. İki taraf da birbirinden bekliyor" diyen Maraşlı, herkesin kendi üzerine düşeni yapma noktasında biraz sıkıntılı davrandığını belirtti.
 
Rum suresi 21. ayetine dikkati çeken Maraşlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Allah der ki, sizi çiftler halinde yarattık, aranıza sevgi ve rahmet koyduk. Bu çok güzel ve önemli bir şey. Sevgi zaten çok güzel. Bunu biliyoruz. Ama bu sevgiyi yaşatan şeye Rabbimiz işaret etmiş. Rahmet yaşatıyor. Rahmet nedir? Rahmet çok geniş bir kelime. En çok kullanılan anlamlarından bir tanesi ikram etmektir ve bağışlamaktır. Sevgiyi ve aşkı yaşatan iki formül budur. Bağışlayacaksınız, çünkü insanız ve sürekli hata yapıyoruz. Hataları biriktirmeyeceğiz. Yapıldıkça silmeliyiz. Bağışlamadıkça, silmedikçe o sevgi yaşamaz. Gönlünüz ve zihniniz kirliyse sevgi pis ortamda durmaz. O yüzden gönlümüzü ve zihnimizi temiz tutacağız. Sevgi ve aşk bağışlanma olmadan asla yaşamaz."
 
- "Zıtlar birbirini çeker”
 
Allah'ın her şeyi birbirine zıt yarattığını belirten Maraşlı, zıtların birbirini çektiğini, kadın ve erkeğin de birbirine zıt yaratıldığını vurguladı.
 
Birine çok, birine az verdiğini dile getiren Maraşlı, "Eğer bu zıtlığı koruyorsak, çekicilik kadın ve erkek arasında her zaman devam eder ve bir ömür boyu sürer. Ama iki taraf birbirine benzetmeye çalışırsa kadın erkeği kendine benzetmeye çalışırsa erkek kadını kendine benzetmeye çalışırsa hiçbir çekicilik kalmaz. Bu yüzden en çok önemli olan kadın erkek ilişkisinde arkadaş olmak değil, bacı kardeş olmak asla değil. Zaten aşk ve arzunuz ondan kaynaklanıyor. Sevginiz bacı kardeş, arkadaş sevgisine dönüşmesin. Sevgimiz sevgili modunda kalsın. Onu tutmak çok önemli evlilikte, o frekansı yakalamak önemli. O yüzden de zıtlığı muhakkak korumamız lazım" ifadelerini kullandı.
 
İletişim noktasında kadınların erkeklerden çok daha donanımlı olduğunu aktaran Maraşlı, erkek dilinin de net olduğunu bildirdi.
 
Maraşlı, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Kadın dili birazcık karışık. O yüzden erkeklerin biraz ısrar etmeyi öğrenmeleri hanımlara güzel olur. Erkeğin davranışlarını sevgiye bağlama yorumlama hali var. Erkek ne olduğunu anlamıyor, kadın neye kızdı, neye küstü diye. Karşı tarafı fazla zorladığınızda biliyorsunuz fazla naz aşık usandırır hesabı o karşı tarafta bir bıkkınlığa sebep olabilir. O kadın ve erkeklerin birbirinin dilini öğrenmesi lazım. İki taraf için de kolaylık olur. Çünkü erkek için 'evet' evettir, 'hayır' hayırdır. Kadınlar için 'evet' çoğu zaman hayırdır, 'hayır' çoğu zaman evettir."
 
 
Muhabir: MEHMET ÇAKAN, Nurten Aslan 
Yayınlayan: Erdem Gültekin
 

HABERE YORUM KAT