1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Erdoğan izdihamı
Diyarbakır'da Erdoğan izdihamı

Diyarbakır'da Erdoğan izdihamı

Başbakan'ın hafta sonu yapacağı ziyaret nedeniyle, 1900 yatak kapasiteli oteller tamamen doldu, resmi kurumların misafirhanelerinde de yer kalmadı.

A+A-
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu Diyarbakır'a yapacağı ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşeği ziyaret nedeniyle son hazırlıklar yapılıyor.
 
Diyarbakır'daki 1900 yatak kapasiteli oteller tamamen dolarken, resmi kurumların misafirhanelerinde de yer kalmadı. Diyarbakır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geleceği, ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer'in İbrahim Tatlıses ile düet yapacağı hafta sonu hazırlıklarını sürdürülüyor.
 
YATACAK YER YOK
 
Kentte otellerde yer kalmazken, Başbakan Erdoğan'ın kalacağı ve Barzani ile görüşeceği Green Park Oteli sahibi Fetullah Çizmeci, otellerinde yer kalmadığını ve iletişim halinde oldukları kentteki hiç bir otel ve misafirhanede de bu tarihi ziyaret nedeniyle yer kalmadığını söyledi.
 
"IRAK'TAN TARİHİ GÜN İÇİN CİDDİ TALEP VAR"
 
Otel sahibi Çizmeci, otellerinde salı gününe kadar yer olmadığını belirterek, Diyarbakır'da işletme belgeli 980 oda ve 1900 yatak kapasitesi var. Şu anda hem belediye tesisleri hem turizm belgeli hiç bir otelde yer yoktur. Resmi kurumların misafirhanelerinde de yer kalmamıştır. Bunda sayın Mesut Barzani ile Şivan Perwer'in büylük etkisi var. Şimdiden Irak'taki misafirlerimiz çarşambadan itibaren otellere giriş yapmaya başladılar. Irak'tan da cok ciddi talep var. Hem Başkanımızın hem de Barzani ile ilgili ciddi talepler oldu. Şivan Perwer'in gelmesi de çok büyük bir ses getirecektir. İnşallah Diyarbakır için güzel bir gün olur dedi.
 
TATLISES-PERWER DÜET YAPACAĞI SALONDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
 
Başbakan Erdoğan'ın 1121 tesisin toplu açılışını yapacağı Şanlıurfa Karayolu üzerindeki Kantar Kavşağı'nda ise iş makineleri durmaksızın çalışıyor. Kavşağı açılışa yetiştirmek için çok sayıda işçi bir taraftan yolu asfaltlıyor, diğer yandan eksikliklerin gidermeye çalışıyor. Başbakan Erdoğan ve Mesut Barzani'nin tanıklığında 300 çiftin nikahının kıyılacağı Dicle Üniversitesi Spor Salonu'nda da çalışmalar sürüyor. 37 yıl aradan sonra Türkiye'ye gelecek olan ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses'in düet de yapacağı salonda havalandırma sistemleri yenileniyor, konukların oturacağı sandalyeler temizleniyor.
 
SOKAKTAKİ VATANDAŞTAN FARKLI TEPKİLER
 
Diyarbakır hafta sonu tarihi olarak değerlendirilen buluşmaya hazırlanırken, sokaktaki vatandaşlar ise buluşma ve ziyaret ile ilgili farklı düşündüklerini ortaya koydular. Bazı vatandaşlar, Barzani'nin 21 yıl aradan ve Şivan Perwer'in 37 yıl aradan sonra gelmesinin önemli olduğunu ve Başbakan'dan çözüm süreci ile ilgili önemli açıklamalar beklediklerini söylerken, bazı vatandaşlar ise bu buluşmanın seçim yatırımı olduğunu ileri sürdü. Bazı vatandaşlar ise, kentin en büyük sorununun işsizlik olduğunu ve bunun çözülmesi için Başbakan'ın adım atması gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT