1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 'engelsiz' yaşam örülüyor
Diyarbakır'da 'engelsiz' yaşam örülüyor

Diyarbakır'da 'engelsiz' yaşam örülüyor

Büyükşehir Belediyesi, engellilere yönelik açtığı kurs, atölye ve eğitim programlarıyla engellileri bir yandan sosyal yaşama katmaya ve hayata tutundurmaya çalışırken, diğer yandan da kenti engelsiz hale getirmeye çalışıyor.

A+A-
TÜİK verilerine 120 bin 689 engellinin yaşadığı Diyarbakır'da, Büyükşehir Belediyesi, tüm hizmetlerini engellileri, kadınları, çocukları, gençleri, yaşlıları vb. kesimleri dikkate alarak planlıyor ve çalışmalarını hassasiyetle yürütüyor.  Yeni yaptığı yol, kaldırım ve parklarda engelli takip tuğlası kullanan, engelli rampaları yapan Belediye, engellilerin mesleki eğitimlerden, kurslardan ve kültürel etkinliklerden yararlanması sağlanıyor.
 
 
Belediye engellilere yönelik hizmetlerini Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü  Sümerpark Ortak Yaşam sürdürüyor. Müdürlük, her yıl düzenli olarak saha çalışması yaparak, engelli kayıt takip sistemi oluşturuyor ve bu doğrultuda hizmetlerini yürütüyor.
 
7 gün 24 saat tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan ortopedik engellilere yönelik 2 adet liftli ve asansörlü araçlarla ücretsiz servis hizmeti verilerek, engelliler sabah evlerinden alınıp, gün boyu Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'ndaki hizmetlerden faydalanmaları; akşam yine servisle evlerine rahatlıkla ulaşmaları sağlanıyor.
 
 
Kurslar ve eğitimler veriliyor
 
 
Her yıl sonbaharda başlayan atölyeler ve kurslar, okulların kapandığı haziran ayına kadar sürüyor. Engellilerin el becerilerini ve sosyal anlamda gelişimlerini sağlamak amacıyla çeşitli atölyeler açılıyor. Takı tasarım, müzik, deri ve ahşap atölyelerinden bu yıl 55 engelli faydalanıyor. Engellilerin ortaya çıkardığı ürünler çeşitli sergilerde ve Belediyemiz tarafından Mardinkapı'da açılan iki satış mağazasında satışa sunularak engellilere ekonomik katkı sağlanmaya çalışılıyor.
 
 
Sporla yaşama tutunuyorlar
 
 
Engelli gruplarından otizmli ve görme engellilere yönelik spor aktivitesi düzenleyen Engelli Şube Müdürlüğü, sporla otizmli çocukların hareket kabiliyetlerini geliştirerek rehabilitasyon sürecine yardımcı oluyor. Günün birçok anını hareketsiz şekilde geçirmek zorunda kalan görme engellilerin de faydalandığı spor etkinliklerinden önümüzdeki dönemlerde zihinsel engelli çocuklarda faydalanacak. Bu yıl yapılan spor aktivitelerine 16 otizmli ve 5 görme engelli çocuk olmak üzere toplam 21 kişi katılıyor.
 
 
 
Engelsiz müzik atölyesi
 
 
Otizm, görme, bedensel, down sendromu, zihinsel engelli ve zekâ yaşı geriliği bulunan 65 engellinin faydalandığı engelsiz müzik atölyesinde engelliler, istediği enstrümanla eğitim alabiliyor. Bedensel ve zihinsel olarak müzik eğitimine durumu uygun olmayan engelliler ise kendi yaşam formlarına ve zevklerine uygun olarak müzikle terapi edilme şansı yakalıyor. Müzik atölyesine gelen engelliler yılsonunda öğrendiklerini düzenledikleri konserlerle ifade etme fırsatına sahip oluyor.
 
 
İşaret dili eğitimi
 
 
Engelli olmayanlara, işitme engellilerle daha rahat iletişim kurmaları için MEB onaylı sertifikalı ve sertifikasız olmak üzere 'İşaret Dili Eğitimi' veriyor. Bu yıl ise işaret dili eğitiminden 93 kişi faydalanıyor.
 
 
Görme engellilere eğitim desteği veriliyor
 
 
Görme engelli ortaokul ve liseli öğrencilerin faydalanacağı bir kütüphane oluşturularak öğrencilerin bilimsel yayınlardan faydalanması sağlanıyor. Ayrıca renk körü ve az görebilen engelliler için kütüphanede 1 adette büyüteç bulunuyor.
 
Her yıl yapılan EKPSS sınavı için, sınava girmek isteyen engellilere dönük eğitim desteği sunuluyor. 60 engelli öğrencinin faydalandığı sınav sonunda, tüm engelli öğrencilere tercihleri için rehberlik ve danışmanlık hizmeti de veriliyor.
 
 
Engelsiz Yaşam Atölyesi'nde medikal aletler ücretsiz onarılıyor
 
 
Engelsiz Yaşam Atölyesi'nde; sandalye ve medikal aletlerin bakım onarımı ücretsiz bir şekilde yapılıyor. Engelsiz Yaşam Atölyesi, Sağlık Daire Başkanlığına bağlı Hayvan Barınağında bedensel engeli bulunan, kedi, köpek gibi canlıların yaşamlarına devam edebilmeleri  için gerekli protez üretimleri de gerçekleştiriliyor.
 
Atölyede ayrıca çeşitli kurum, sivil toplum örgütü ve kişilerden gelen bağışlar da engellilere ulaştırılıyor. Bu yıl bağışlanan 14 manuel, 5 elektrikli tekerlekli sandalyeyi ihtiyaç sahiplerine dağıtan atölye,  ayrıca özel engeli bulunan 23 engelliye evde hizmet veriyor.
 
 
Engelli şarj istasyonları kuruldu
 
 
Koşuyolu Parkı, Cigerxwîn Kültür Merkezi ve Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda “Engelli Şarj İstasyonları” kurularak, tekerlekli sandalyeye bağlı ortopedik engellilerin kent içinde daha rahat hareket etmeleri sağlanıyor. Koşuyolu Parkı'ndaki şarj istasyonunu merkeze çevirmeyi planlayan Engelliler Şube Müdürlüğü, kentin üç noktasına kurulan istasyonların sayısını zamanla artırmayı hedefliyor.
 
 
Sesli kütüphane görme engellilerin hizmetinde
 
 
Dünyada birçok örneği olan özellikle görme engellilere yönelik açılan sesli kütüphanelerin benzeri Diyarbakır'da da kurularak, görme engellilere kendi ana dillerinde kitap dinletmek amaçlanıyor.
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT