1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da engelliler yararına şölen
Diyarbakır'da engelliler yararına şölen

Diyarbakır'da engelliler yararına şölen

Türkiye Engelliler Derneği Diyarbakır Şubesi, engelliler yararına düzenlediği şölende tekerlekli sandalye dağıttı.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 maden işçisinin hayatını kaybetmesi sonucu ülke genelinde 3 günlük milli yas ilan edilmesiyle yurttaki tüm etkinlikler iptal edilmişti. 15 Mayıs tarihinde engelliler yararına verilmesi planlanan konser de Soma faciası nedeniyle ertelenmişti. Ertelenen konser dün gece Diyarbakır'da bir otelde verildi.

Sanatçı Halit Bilgiç'in konser verdiği şölende 25 adet tekerlekli sandalye engellilere dağıtıldı. Engellilerin ve engelli bireylerin ailelerinin eğlendiği konsere Diyarbakır Yazarlar Birliği üyeleri, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç beraberindekilerle birlikte katıldı. Soma'da yaşanan faciada hayatını kaybeden ve yaralı insanların olduğu tarihte etkinliğin düzenlenmesinin ve eğlenmelerinin doğru olmayacağını belirten Diyarbakır Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Süleyman Aydın, "Zira Soma faciasının olduğu tarihte, etkinliğe katılıp eğlenecek olan insanların engelli olması da bir şey değiştirmezdi . Dolayısıyla o hafta etkinliğimizi iptal ettik. Bu insanların eğlenmeye, diğer insanlarla bir araya gelip motive olmaya ihtiyaçları vardı. Bu organizasyona da ihtiyaçları vardı. Dolayısıyla bunları bir araya toplamak için bu organizasyonu yeniden düzenledik. O da bu geceye kısmet oldu. Engelli insanlarımıza bu gece tekerlekli sandalye dağıtacağız. Daha sonra birbirinden değerli konuklarımız var burada. Onlarla bir entegrasyon, bir motivasyon olayı, sinerji olacak. Bu engellilerimiz yarınlara daha umutla bakacaklar'' dedi.

İnsanların sadece Soma'da değil, her neresi olursa olsun ayrım yapmadan kendi insanı duygularıyla hareket etmeleri gerektiğini dile getiren Türkiye Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Mihdat Kavmaz, ölen maden işçileri için başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Şarkılarıyla şölene katılanları coşturan sanatçı Halit Bilgiç ise, "Her sanatçının bu konuda duyarlı olması gerekir.

Buna sadece sanatçılar değil, medya, iş adamları aynı şekilde duyarlı olması gerekir. Çünkü gün gelir her bir insanın engelli olabileceği duygusuyla yürüyoruz. Yarın ne olacağını bilmediğimiz için bugün sana, yarın bana ya da her şey tersine dönebilir. Bu kim olursa olsun insanen ve vicdanen zaten hiç düşünmeye gerek yok. Ben her zaman zaten bu tür etkinliklerde varım. Gerek mazlum hagerekse engelli kardeşlerimize sonuna kadar destek vermeye devam edeceğim inşallah'' diye konuştu.
Etkinliğe katılanlar söylenen şarkılara eşlik edip gönüllerince eğlendi.

HABERE YORUM KAT