1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da engelliler haftası etkinliği
Diyarbakır'da engelliler haftası etkinliği

Diyarbakır'da engelliler haftası etkinliği

DİYARBAKIR - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Engelliler Meclisi, Engeliler Haftası nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

A+A-

DTK Engelliler Meclisi, Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü, Kayapınar Musa Anter Engelsiz Yaşam Merkezi, GAP Bedensel Engeller Derneği, Dicle Görme Engeller Derneği, Hebun LGBT Dernekleri tarafından Diyarbakır Sümer Park'ta basın açıklaması yapıldı.

Türkiye toprakları üzerinde 9 milyon engellinin yaşamını sürdürdüğünü belirten Engelliler Meclis Yürütme Kurulu üyesi Kadir Topdemir, savaş, eğitim, sağlık ve benzerleri nedenlerden dolayı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde engellilerin bölge nüfusunun yüzde 15 ile yüzde 20 arasında değiştiğini söyledi.

Topdemir, "Eğer sosyal devlet içerisinde yaşıyorsak genelde hükümetler, yerelde yerel yönetimler sosyal çalışma anlayışı ile beraber toplumun ciddi bir dinamiği olan engellileri göz ardı ve dışlayıcı tutumlardan uzak katılımcı bir anlayış ile engellileri de toplumla buluşturma noktasında gerekli adımları atmalıdır.

Bu hafta içerisinde bir gün kendilerini bizlerin yerine kurmalarını tekerlekli sandalye ile dolaşmalarını, gözlerini kapatarak yürümelerini, kulaklarını kapatarak insanlarla iletişim kurmalarını, yatalak durumda olan yurttaşlarımızın bakımını yapmalarını ve cezaevlerinde tüm zorluklara rağmen bulunan hasta ve engelli durumda olan yurttaşların nasıl yaşadıklarını yaşayabilmek için bir günümüzü onlara ayırarak zorlukları görelim. 

Aynı çerçevede engelli arkadaşlarımız da mücadelemizi yükseltebilmek, sesimizi daha gür çıkarabilmek, sorunlarımızı sağlıklı sonuçlara ulaştırabilmek için el ele vererek gücümüze güç katarak toplumun bir dinamiği olduğumuzu gösterelim" dedi.

Yapılan taleplerin engelsiz bir kent, ülke ve dünya adına yaptıklarını dile getiren Topdemir, engelin zihinlerde oluşan bir engeldir mantığıyla özgür yarınlar yaratma umudu içerisinde olduklarını ifade etti.


(EMA-YRT-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT