1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da en büyük acil bölümü açıldı
Diyarbakır'da en büyük acil bölümü açıldı

Diyarbakır'da en büyük acil bölümü açıldı

DİYARBAKIR- Türkiye'de ilk kez hastane binasından ayrı inşa edilen Dicle Üniversitesi Acil ve Travmatoloji Hastanesi, 32 milyon lira harcanarak tamamlandıktan sonra hizmet vermeye başladı.

A+A-
Dicle Üniversitesi bünyesinde bulunan 11 bin metrekare kapalı alana sahip Acil ve Travmatoloji Hastanesi hizmete açıldı.
 
32 milyon liraya mal olan Acil ve Travmatoloji Hastanesi'nde 136 yatak kapasitesi bulunurken, 3 katlı hastanenin yapımı 4 yıl sürdü.
 
Hizmete yeni açılan acil binası 24 saat uzman doktorlar tarafından kontrol edileceği belirtilirken, hastanede 48 yatak acil bölümüne, 45 yatak cerrahi ve dahili yoğun bakımlara, 43 yatak ise yanık ve plastik yoğun bakım servisine hizmet edecek.
 
Hastanede ayrıca 2 ameliyathane merkez ve acil laboratuvarlar da bulunuyor. 
Türkiye'de ilk kez hastane binasından bağımsız olarak inşa edilen Acil ve Travmatoloji Hastanesi hakkında bilgi veren Dicle Üniversitesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, hastanede 3 ayrı yoğun bakım servisi ve 24 yataklı en büyük yanık merkezi olduğunu söyledi.
 
Prof. Dr. Alan, "Radyolojik görüntüleme merkezleri ile birlikte laboratuvarlar Türkiye'de model olabilecek bir acil hastanesidir. Buradaki amacımız özellikle acil servislerinde zaman kaybına bağlı istenmeyen olayları minimize etmek istedik. Hasta gelir gelmez ilk olarak müdahalesi yapıldığında tomografisi, röntgen ve filmlerinin hemen aynı yerde yapılmasını sağladık. Önemli olan zaman kaybı yaşamamaktır.
 
Çok acil müdahale gerekliyse hemen acil servise aynı yerde müstakil ameliyathanesine kaldırılmaktadır. Yatırılması gereken hastalar için 3 ayrı yoğun bakımı var. Hasta fenalaştığında başka bir alana sevk etmek yerine üst kattaki ameliyathaneye sevk edilmektedir. Hastalar yanık merkezi gönderilmemek için hemen bulunan mevcut yere almaktayız. Bölgede yanık merkezi yoktu. Birçok hasta ise sevk sırasında hayatını kaybediyordu" dedi.
 
Prof. Dr. Alan, konuşmasının ardından hastanenin tanıtımını yaptı.
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT