1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da Elektirik Kesintisi Protestosu
Diyarbakır'da Elektirik Kesintisi Protestosu

Diyarbakır'da Elektirik Kesintisi Protestosu

Kayapınar ilçesinde sık sık yaşanan elektrik kesintilerini protesto eden ilçe sakinler, ateşler yakarak yolu trafiğe kapattı.

A+A-

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesine bağlı Huzurevleri semtinde kış ile birlikte sık sık yaşanan elektrik kesintileri, halkı çileden çıkardı. Yaşanan elektrik kesintilerine tepki gösteren halk, ateşler yakarak semt içerisinde geçen anayolu trafiğe kapattı.

Elektrik kesintilerine bir çözüm bulunması için defalarca DEDAŞ ve Diyarbakır Valiliği'ne gittiklerini ancak bir çözüm bulunmadığını belirten semt sakinleri, yetkililerin duyarsızlığına tepki gösterdi. Semt sakinlerinden Mahmut Kurt, defalarca yetkililere mağduriyetlerinin ilettiklerini ancak kimsenin sorunu gidermek için yardımcı olmadığını ifade etti. Elektrik kesintilerinden dolayı çocuklarının hastalandığını kaydeden Kurt, "Bize söyledikleri tek şey 'termik sorunlar var' oldu. 45 gündür elektriksiz yaşıyoruz, çocuklarımızın hepsi hastalandı. Vergi veren biz elektriksiz kalan biz.

Enerji Bakanı'na sesleniyorum; elektrikler bir gelip bir gidiyorsa sizler niye varsınız yazıklar olsun yapamıyorsanız istifa edin. Başbakan'a söylüyorum, Valimiz ve DEDAŞ müdürü telefonlarımıza cevap vermiyorlar. Biz haftalardır bu sıkıntıları yaşıyoruz yetkililer telefonlarımıza bile cevap vermiyorlar. Biz sesimizi duyurmak ve bu sorunlarımızın bir an önce çözülmesini istiyoruz" dedi.
 
Semt sakinlerinden Osman Kaya da, "Evlerimizdeki beyaz eşyaların birçoğu bozuldu. Çocuklarımız derslerini çalışamıyor. Çocuklarımızın hepsi soğuk almış, hastanelere bir baksınlar. Benim çocuklarımın da hepsi hastalandı" dedi.

Uzun süre eylem yapan semt sakinlerinin yaktığı ateş, gösterinin yapıldığı alana TOMA ile gelen polisler tarafından söndürüldü. Yurttaşlar daha sonra eylemine son verdi.