1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ekmekten çok uyuşturucu satılıyor
Diyarbakır'da ekmekten çok uyuşturucu satılıyor

Diyarbakır'da ekmekten çok uyuşturucu satılıyor

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde bulunan Kaynartepe Mahalle Muhtarı İlhami Altun, "Diyarbakır'da ekmekten çok uyuşturucu satılıyor" dedi.

A+A-
"Ekmekten çok uyuşturucu satılıyor" bu sözler Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde bulunan Kaynartepe Mahalle Muhtarı İlhami Altun'a ait. Kaynartepe Mahallesi'nde bulunan gençlerin uyuşturucu batağına girdiğini ifade eden mahalle muhtarı Altun, Diyarbakır'ın uyuşturucu gerçeğini anlattı.
 
Peygamberler diyarı, sahabeler şehri Diyarbakır şimdi uyuşturucunun pençesin de boğuşuyor. Her geçen gün gençlerin biraz daha bağımlısı olduğu uyuşturucu, Diyarbakır'da deyim yerindeyse ekmek peynir gibi satılıyor. Perişan ve çaresiz bir şekilde çocuklarının uyuşturucu kullandığını bildiği halde sadece kara kara düşünen aileler devletin ve yerel yönetimlerin yardımını bekliyor.
 
KULLANIM YAŞI İLKOKULA İNDİ
 
100 bine yakın nüfusu olan Kaynartepe'de 5 yıldır mahalle muhtarı olan Altun, ekmek ve peynir gibi uyuşturucu satıldığını belirterek, "Hem kullanıyorlar hem de satıyorlar. Uyuşturucu kullanma ilkokul çağına indi. Ben bunları bizzat görüyorum ve yaşıyorum. Aileler çok tedirgin durumda. Binlerce anne ve baba geliyor bize söylüyorlar. Bir yıldır vali, emniyet ve kaymakam bizimle toplantı yapmadı. Bu konu ile ilgili hiç ilgilenmediler. Kimse bizi dinlemiyor. Valiler muhtarları muhatap bile almıyor. Yüzde 60 genç nüfusu olan bir mahallede gençlerin yüzde 50'si uyuşturucu kullanıyor. Öğrenciler cadde ortasında içiyor. Bu gençlerde beklenti ne olacak. Bu gençlere iş lazımdır. Diyarbakır'a hiçbir şey yapılmadı. Gençler spora değil uyuşturucuya verdiler. Elektrik olmadığı için sokaklarda rahatlıkla kullanabiliyorlar. İş olmadığı için gençler uyuşturucu kullanıyor. "dedi.
 
UYUŞTRUCU SATAN EVLERİ TESPİT ETTİM
 
Gençlere yol gösteren olmadığını ifade eden Kaynartepe Mahalle Muhtarı İlhami Altun,"5 sene için de muhtarlar Güneydoğu da devre dışı kaldı. Ben ailelerle görüşüyorum. Uyuşturucu satan evleri tespit ettim. Biz bunları emniyetle paylaşıyoruz. Emniyet fazla üstüne düşmüyor. Acilen Diyarbakır'a bu gençlere iş imkânları, spor tesisleri ve tedavi imkanları sunulması lazım. Emniyet evlerle beraber bağlantı kurması lazımdır. Bir çalışma yapılması lazım. Acilen devlet önlem almalıdır. "dedi
 
MİLLETVEKİLLERİ GÖZLERİNİ KAPATMIŞ
 
Kente ki uyuşturucuya karşı mücadele de milletvekillerini de topa tutan Muhtar Altun, "Diyarbakır'ın bütün vekilleri uyuşturucuya gözlerini kapatmışlar. Diyarbakır'ın en önemli sorunu bence uyuşturucudur. Neden ilgilenmiyorlar. Bu konuda hiçbir vekil muhtarlarla bağlantı kurmuyor. Seçim yaklaştı herkes gelecek ve o zaman cevaplarını alacaklar."diye konuştu.
 
UYUŞTURUCU GİTTİKÇE ÇOĞALIYOR
 
20 yıldır Kaynartepe Mahallesi'nde ikamet eden Yahya Gündüz ise, "Mahallemizin geçmiş yıllarda sorunları çok çok fazlaydı. Şu anda diğer mahallelere oranla çok iyi durumdayız. Gecelere kadar elektrik sorunuyla boğuşuyoruz. Diyarbakır genelinde işsizlik var. Buradaki gençler uyuşturucu kullanırlar. Sanayi olsaydı çocuklarımız bu hale gelmezdi. Diyarbakır çok değişti ama sahipsizdir. Bu gençler uyuşturucu kullanmazdı. Antep sokaklarında çocuk yok. Bizim sokaklar çocuktan geçilmiyor. Uyuşturucuyu ortadan kaldırmak için hep birlikte hareket etmeliyiz. Birlik ve beraberlik içinde olursak her şey olur. Ama uyuşturucu gittikçe daha da çoğalıyor. Bağlar'da her yerde ıspanak satar gibi uyuşturucu satıyorlar."dedi.
 
BAKKALDAN ALIR GİBİ HERKES ALIYOR
 
Mahallenin gençlerinden Tuncay Altun ise, bu duruma çok üzüldüğünü belirterek, "Diyarbakır'a çok yoğun bir uyuşturucu trafiği var. Bakkaldan alır gibi herkes gidip alıyor. Bu kadar serbest olmuş. Ben bundan çok sebep arıyorum. Uyuşturucu bizi genelde hep geri bırakıyor. Yapmamamız gereken şeyleri yaptırıyor. Ama devlet buna sessiz kalıyor. Gerçek anlamda gerekeni yapmıyor. Buna göz yumuluyor. İş imkanı sağlanırsa uyuşturucunun önüne geçilebilir."diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT