1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da eğitim sorunu devam ediyor
Diyarbakır'da eğitim sorunu devam ediyor

Diyarbakır'da eğitim sorunu devam ediyor

İmam Hatip Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nü Eğitim ve özelde İmam Hatip Meselesine bakışından dolayı eleştirdi.

A+A-

Gökdemir, yaptığı yazılı açıklamada; "Ülkemizde son otuz yıldır meydana gelen terör olayları Bölgemizdeki birçok sorunun üstünü örtmüştür. Barış süreci ile birlikte adeta hasır altı edilen veya terörün gölgesinde kalan sorunlar bir bir gün yüzüne çıkmaktadır. Kangren haline dönüştürülen bu sorunların başında Diyarbakır İlimizin Eğitim sorunu gelmektedir.

Ak Parti İktidarının toplumsal ve siyasal anlamdaki olumlu adımlarına rağmen İlimizde bir türlü yerini bulamamaktadır. Bunun başlıca nedeni, siyasilerin İlimizdeki kurumları kendi aralarında paylaştırma mücadelesidir. Ayrıca Diyarbakır'ımızın eğitim sorunlarını çözebilecek ve milli eğitimin hedeflerine ulaştırabilecek liyakatli yöneticilerin atanamamasıdır.

Ülke genelinde yapılan sınavlarda Diyarbakır İlimiz hiçbir zaman layık olduğu bir konuma gelememiştir. Eğitim yöneticileri bu sorunu çözmede daima aciz kalmışlardır. Başarısızlık eğitimin ilk kademesinden başlayarak, Üniversite sınavlarına varıncaya kadar artarak devam etmektedir. Başarısızlıkta Özel eğitim kurumlarını çıkardığımız zaman Hakkâri İlinin bile gerisinde olduğumuz görülecektir. Bu vahim durum Diyarbakır'ımızdaki Milli Eğitim camiası için utanç duyulacak bir durumdur.

Eğitimdeki bu rezaletin en barız örneği olarak; Diyarbakır'ın Bismil ilçemizde Afrika ülkelerinde bile örneğine az rastlanır bir pozisyonda olan Milli eğitim bünyesinde faaliyet sürdüren kız-erkek karma öğrenci yurdu bulunmasıdır. Bu öğrenci yurdunda yaşları 13–18 Aralığındaki kız- erkek öğrenciler; Yurdun yemekhanesini, çalışma alanlarını ve sosyal ve kültürel faaliyetlerini aynı ortamda paylaşmaktadırlar.

Bu durum öğrencilerimizi ahlaki yozlaşmaya teşvik etmekte, geleceğimiz olan öğrenciler için büyük bir ahlaki sorun olarak durmaktadır. Millî Eğitim öğrencilerimizi eğitmekten ziyade, ahlaki olarak bozulmalarına öncülük etmektedir. Bu bakış açısı geçmişte Cumhuriyet dönemindeki Köy enstitülerindeki batılı yaşam tarzına uygun, model eğitim anlayışı ile birebir örtüşmektedir.

Velilerimizin yoğun bir teveccüh göstererek, çocuklarını ahlaki yozlaşmadan korumak amacı ile adeta bir kurtuluş limanı olarak gördüğü İmam Hatip Okullarımızın durumu ise, daha bir vahimdir. Sözde İmam Hatip okullarına dönüştürülen okullar kuş uçmaz kervan geçmez misali metruk, harabe ve viran olmuş binalar tahsis edilmektedir. Binaların bulunduğu mekânlar tinercilerin, uyuşturucu kullananların, kapkaççıların üssü konumundaki yapılardır. Âdeta velilerimiz çocuklarını bu okullara göndermemeleri için özel olarak seçilmişlerdir. İmam Hatip Lisesine dönüştürülen Melik Ahmet Lisesi balicilerin, tinercilerin cirit attığı, her gün şiddetin eksik olmadığı, adeta cezaevini andırır bir görüntüye sahiptir.

Derneğimizin öncülüğünde ve duyarlı Sivil Toplum kuruluşların desteği ile Dicle Üniversitesi bünyesindeki Güzel Sanatlar akademisine ait, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesindeki binanın Rektörlükçe Kız İmam Hatip Lisesi olarak tahsisi yapılmasına rağmen, iki yılı aşkın bir zamandır Milli Eğitim Müdürlüğünün acziyeti ve vurdumduymazlığı sayesinde bir türlü hizmete açılamamıştır. Bu nedenle yüzlerce kızımız köylerinde eğitiminden mahrum kalmaktadır.

Bunun gibi, İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Lisesi olma durumundaki onlarca okul şartları müsait iken İl Milli Eğitim Müdürlüğü kafasını kuma gömüp, her şeyi görmezden gelerek, mevcut yetersiz sayıdaki İmam Hatip Okullarımıza İkili eğitim dayatması Diyarbakır'ımız İmam Hatip camiası için utanç verici bir durumdur. Bu durum ile İmam Hatip okullarına ikinci sınıf okul muamelesi yapmakta, ötekileştirmektedir.

Milli Eğitim Müdürlüğü Diyarbakır genelindeki elektrik kesintilerinden bu kadar bihaber olamaz. İkili Eğitim ile sabah saat 06.30'dan başlayarak, gece 20.00'ı bulan ve sık sık elektrik kesintilerinde mevcut okullarımızdan hiç birisi sağlıklı bir eğitim yapamayacaktır. Ayrıca kız çocuklarımızın can güvenlikleri endişesi ile velilerimiz çocuklarını okula göndermek istemeyecektir. Gece geç saatlerde okuldan çıkıldığı için öğrenci servis minibüsleri bu öğrencileri taşımak istememektedirler. Milli Eğitim Müdürlüğü bu bakış açısı ile çocuklarımız ve velilerimizi İmam Hatip'ten uzaklaştırmaya ve eğitim-öğretim yapılamaz bir duruma getirmek için, adeta özel bir çaba sarf etmektedir.

Bizler İmam Hatip Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak; Başta İlimizin Siyasi ve Mülki amirlerimiz olmak üzere tüm duyarlı sivil toplum kuruluşları, Milli Eğitimdeki bu vahim duruma acil olarak önümüzdeki 2013–2014 eğitim ve öğretim dönemine girilmeden, müdahil olma çağrısında bulunuyoruz.

Duyarlı Sivil Toplum Kuruluşları ve Velilerimize çağrımız şudur; Çocuklarımızı İmam hatip Ortaokul ve İmam hatip Liselerine göndermekten yılmayalım.

Unutmayalım ki; Çocuklarımızın maddi ve manevi eğitimlerini alabileceği en iyi okullar İmam Hatip Okullarıdır. Bizleri bu okullara karşı soğutacak tüm menfi söylem ve uygulamalara karşı koyup, bu okullara daha bir içten sarılmamız gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bu okullar öz kültürümüz ve değerlerimizden harmanlanarak teşkil olmuşlardır. " değerlendirmesinde bulundu.

 

HABERE YORUM KAT