1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da domates cep yaktı
Diyarbakır'da domates cep yaktı

Diyarbakır'da domates cep yaktı

DİYARBAKIR- Diyarbakır bölgesinde Kasım ayında enflasyon Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı. Bölgede en çok domates zamlanırken, portakal ise en çok ucuzlayan ürün oldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, Kasım ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. Verilere göre Türkiye genelinde TÜFE’de 2015 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,67, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,58, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,10 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,61 artış gerçekleşti. Diyarbakır ve Şanlıurfa bölgesinde ise bir önceki aya göre yüzde 0,95, önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,55, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,34, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,05 artış gerçekleşti.


DOMATES ZAM ŞAMPİYONU


Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesinin en çok zamlanan ve en çok ucuzlayan ürünleri de açıklandı. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen ay yüzde 37,67 oranında fiyat artışıyla domates zam şampiyonu olurken, bunu yüzde 27,24 artış oranıyla salatalık, yüzde 27,18 oranıyla anorak tipi çocuk kabanı, yüzde 22,02 oranıyla çocuk botu, yüzde 19,10 oranıyla artış gösteren kuru soğan izledi.


EN ÇOK PORTAKAL UCUZLADI


TÜİK verilerine göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise Portakal geldi. Kasım ayında portakal fiyatı yüzde 32,76 oranında düşerken, bu ürünü yüzde 16,34'lük düşüşle kivi izledi. Kasım ayında fiyatı en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde 11,07 ile ıspanak, yüzde 6,12 ile altın mücevher ve yüzde 2,52 ile mazot yer aldı.


(SA-AKK-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler