1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da dolandırıcı alarmı
Diyarbakır'da dolandırıcı alarmı

Diyarbakır'da dolandırıcı alarmı

Diyarbakır'da vatandaşı çeşitli yöntemlerle dolandırdığı iddia edilen 70'li yaşlardaki bin bir surat Ali alarmı verildi.

A+A-
Diyarbakır Bölgede birçok kişiyi dolandırdığı iddia edilen ve hakkında onlarca dava bulunan Bin bir surat Ali lakaplı S.A, son olarak Diyarbakır'da bir çiftçiyi dolandırdığı öğrenildi.
 
SON KURBANI DİYARBAKIRLI ÖMER OLDU
 
Diyarbakır, Mardin, Siirt, Muş, Van, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Şanlıurfa, Adıyaman illerinde vatandaşları akıl almaz yöntemlerle dolandıran bin bir surat Ali, son olarak Diyarbakır'da 64 yaşındaki Ömer Yıldırım'ı dolandırdı.
İddiaya göre, Bin Bir Surat Ali lakaplı S.A, Bağlar ilçesi Körhat mahallesine taşındı. S.A'nin taşındığı binadaki herkes ile samimiyet kurdu. S.A., aynı katta oturan komşusu Ömer Yıldırım ile de kısa sürede samimiyeti daha da ilerletti.
 
KENDİSİNE AİT OLMAYAN DAİREYİ KOMŞUSUNA SATTI
 
Tüccar olduğunu söyleyen Bin Bir Surat Ali, belli bir zamandan sonra oturduğu dairesini acil olarak kelepir fiyata satmak istediğini söyledi. Bunu komşusu Ömer Yıldırım'a ileten S.A., dairenin yabancıya gitmesini istemediğini belirterek komşusu Ömer Yıldırım'dan elindeki paraları vermesini geri kalan paranın da zamana yayılarak ödenmesinin kendisine sorun olmadığını iletti. Bunu duyan Ömer Yıldırım elindeki 5 bin 700 dolar ve 3 bin TL'yi, S.A'ya verdi.
 
Parayı aldıktan bir kaç gün sonra evin borçtan dolayı satılamaz şehri konulduğunu komşusu Ömer Yıldırım'a ileten S.A., kendisine verdiği paraları geri ödemek üzere Ömer Yıldırım'dan süre istedi. Belirtilen süre içerisinde parayı geri vermeyen S.A üzerine bir de komşusunu kendisini tehdit ettiğini zorla para istediğini polise ihbar etti.
 
BİN BİR SURAT ALİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİ
 
İhbar sonrası gözaltına alınan Ömer Yıldırım, tehdit dolayısıyla bir müddet te cezaevinde yattı. Yıldırım'ın avukatı, Yıldırım'ın elindeki bilgi ve belgeleri ile telefon kayıtlarını mahkemeye sunmasıyla cezaevinden çıktı ve dosya kapandı. Daha sonra S.A hakkında suç duyurusunda bulunan Ömer Yıldırım, S.A.'nın bir suçtan aranan Bin Bir Surat Ali lakabıyla birçok dolandırıcılık olayıyla ilgili arandığını öğrendi.
 
TATLI DİLİ İLE DOLANDIRIYOR
 
Konuyla ilgili içinin yandığını belirten Ömer Yıldırım, vatandaşları bin bir surat Ali'ye karşı uyardı. S.A'nın 70'li yaşlarda olduğu ve tatlı dilli olduğu için insanların çok çabuk ona kandıklarını kaydeden Yıldırım, "Öyle iş adamı gibi görünür.
 
İnsanları işe koymak üzere para toplar, kirada oturduğu evi sana satar. Kimi zaman tüccar olur kimi zaman inşaatçı olur. İnsanların ilgisini çekmek için kravat takar önemli kişiymiş gibi davranır. Yani karşıdaki insanı dolandırmak için her yolu dener" dedi.
 
BEN YANDIM BAŞKASI YANMASIN
 
Kendisini de bu şekilde kandırdığını ileri süren Yıldırım, "Başkasının evini kirada oturduğu evi bana satmaya kalktı ve sattı da. Benden aldığı paraları vermediği gibi bir de üzerime iftira atarak beni cezaevine koydurdu. Benim ve çocuklarımın iki cihanda da elimiz bu adamın yakasındadır.
 
Allah onun yüzbinlerce defa belasını versin. Sonradan öğrendim ki bölgede dolandırmadığı kişi kalmamış. Allah bizim hakkımızı bu adama koymasın" diyerek öfkesini dile getirdi. Ellerini açarak, bütün birikimini aldığını iddia ettiği Binbir Surat Ali lakaplı S.A'ya beddua etti.
 
Ömer Yıldırım, kendisinin yandığını ancak başka insanların yanmaması için ister 70 ister 170 yaşında olsun insanların sözüne değil, garanti ticaretler yapmasını da tavsiyesinde bulundu. 

HABERE YORUM KAT