1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da DÖKH 8. konferansı
Diyarbakır'da DÖKH 8. konferansı

Diyarbakır'da DÖKH 8. konferansı

DİYARBAKIR - Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH), Diyarbakır'da 8. Konferansını gerçekleştirdi.

A+A-

DÖKH konferansının 8.'si gerçekleştirildi. Kayapınar ilçesindeki Cegerxwin Kültür Merkezi'nde yapılan konferansa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hafize İpek, HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve çok sayıda kadın katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, kadınlar açısından savaşın nasıl bir etkisi olduğunu herkes tarafından bilindiğini söyledi. Tuncel, "Savaş, zulüm, yoksulluk ve şiddet demektir. Dolayısıyla başlatılan bu sürecin başarıya ulaşması konusunda görev ve sorumluluklarımız vardır. DÖKH olarak sadece bu sürecin izleyenleri değiliz. Bu sürecin aktif bir sahipleyicileri olarak içinde yer almamızın gerektiğinin altını çizmek isterim. Bu bağlamda heyete özellikle DÖKH'ten bir arkadaşımızın katılması çok önemli ve anlamlıdır. Ama ne yazık ki hükümet DÖKH'ın iradesini kanıtlaması konusunda sorun çıkarmaktadır. Bir yandan sorun yok gidilebilir söyleniyor.

Diğer yandan ise DÖKH'e aslında bu görüşmeler içerisinde yer almasını engellemektedir. Biz bu yaklaşımından derhal vazgeçmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Kadınlar yoksa barış da yoktur. Kadınlar bu sürece aktif katılmalıdır. Kadınlar özgür değilse barışın içinde yaşamıyorsa zaten barış yoktur. Biz bu sürecin aktif katılımcısı olmak zorundayız. Barış sürecinin geliştirme konusunda biz kadınlar yer almak zorundayız. Sadece takipçisi ve izleyicisi değiliz. Bu sürecin kurucu üyeleriyiz. Barış sürecinin daha iyi geliştirmek. Halklarımıza barışı armağan edene kadar bu mücadeleyi yürütmek durumundayız" dedi.

"SOKAKTAKİ VATANDAŞLAR BARIŞ OLACAK MI DİYE SORUYORLAR"

Sokaktaki vatandaşların ısrarla barış olacak mı soruları ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Tuncel, "Barış sürecinin geleceğini AK Parti değil Kürt halkı ve Kürt halkının yoldaşları ile dostları belirleyecektir. Çünkü burada önemli olan DÖKH ve barış sevenlerdir. Barışı sevenlerin karakterleri ve mücadelesi bunu başarılı olup olmayacağını gösterecektir. Dolayısıyla AK Parti'nin adım atıp atmamasıyla bu sürecin başarıya ulaşmaması da veya ulaşmasında örgütlü yapının bu süreç içerisinde etkin rol almasıyla mümkündür. HDP'li milletvekili olarak DÖKH'ün üyesiyim" diye konuştu.

"BARAJ SİSTEMİYLE PARASI VE ÇEVRESİ OLAN SEÇİLMEKTEDİR"

Genel seçimlere de değinen Tuncel, "Bu seçimler HDP'nin parti olarak seçime girme kararı çok önemlidir. Yüzde 10 barajı sadece partileri etkilememekte. En çok da biz kadınları etkiliyor. Çünkü baraj olduğunda daha fazla parası olan ve çevresi ile etkisi olan kişiler oluyor. Bunları çoğu zaman erkekler olduğunu biliyoruz. İlk elenen de kadınlardır. En çok baraj biz kadınlara etkiliyor. Dolaysıyla bu barajı yıkıp geçmek, bizim temel sorumluluğumuzdur. Eşit temsil politikalarını uygulayacağımızı düşündüğümüzde, 550 aday göstereceğiz. Bunun yarısından fazlası kadın olacaktır.

Parlamentoya giren milletvekillerinin yarısı kadın olacaktır. Yüzde 20'si gençlik olarak yer alacaktır. Bu bile seçimler konusundaki yaklaşımımızı gösteriyor. Erkek egemen siyaseti değiştirmek, ana akım politikalarına müdahale etmek, yani kadınlar için nefret söylemini ölümü zulmü, bu sistemi al aşağı etmek için sorumluluklarımız vardır" şeklinde konuştu.

DÖKH'nin 8. konferansı 2 gün boyunca devam edecek.

(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT