1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Doğu'ya yatırım çıkarması
Diyarbakır'da Doğu'ya yatırım çıkarması

Diyarbakır'da Doğu'ya yatırım çıkarması

İstanbul Sanayi Odası üyesi 100'ü aşkın işadamı Diyarbakır'a çıkarma yaptı. Gezinin amacını 'yatırım fırsatlarını değerlendirmek' olarak açıklayan İSO Başkanı Bahçıvan “Maalesef çözüm sürecini bankalar yeterince desteklemiyor” dedi.Kaynak: 'Çözüm'ü gören

A+A-

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, yönetim kurulu ve meclis üyelerinden oluşan heyet Güneydoğu'ya çıkarma yaptı. Bölgede incelemeler yapmak, yatırım olanaklarını araştırmak ve barış sürecine katkı sağlamak amacıyla Diyarbakır'a gelen 100 kişilik işadamı heyeti Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'da ortak meclis toplantısı düzenledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in katıldığı toplantıda konuşan Erdal Bahçıvan “İSO üyelerinin bilgi ve birikimlerini paylaşmak üzere yola çıktık. Bölge işadamlarıyla birlikte buradaki yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz” dedi. Bahçıvan “Çözüm sürecinin bölgenin ekonomik kalkınmasına sunduğu katkı, bankalar tarafından maalesef yeterince desteklenmiyor. Bu süreçte, herkes gibi bankalar da bakış açısını değiştirmek zorunda” diye konuştu. Erdal Bahçıvan şunları söyledi: “Sanayisini ve ekonomisini, ağırlıklı olarak İstanbul, Bursa ve Kocaeli üçgenine sıkıştırmış Türkiye gerçeği önümüzdeki yıllarda kırılmaya başlayacak. Kandan ve çatışmadan beslenen, nemalanan acımasız bazı çevrelerin dışında herkesin çok şey kaybettiği bu olumsuz dönem, çok şükür gerilerde kalmış durumda. Ne yazık ki, barış herkesi mutlu etmiyor. İçeriden ve dışarıdan gelebilecek olası nifak çabalarına karşı çok dikkatli olmamız gerekiyor.”

Eker: Millet affetmez

Toplantıda konuşma yapan Bakan Eker de devletin bu bölgede yatırım yapmak isteyenlere büyük fırsatlar sunduğunu belirterek “Bu bölgede artık huzur ve güven var. 100 lira yatırım yapana, devlet 116 lira daha destek veriyor. Yatırımcılar bu bölgede mutlaka bulunmalı” dedi. Eker, şöyle konuştu: “Biz alt yapı sorununa kadar bu bölgede her türlü sorunu çözdük fakat bir sorun var ki bütün yatırımların ve ekonomik gelişimlerin önünde bir set kuruyor. Bu güzelim Diyarbakır'ı mülteci kampına çevirdiler fakat bu şehir aradığı o barış sevincini tattı ve bundan sonra da bu barışı engelleyecek, sabote edecek hiçbir adımı affetmeyecektir.”

Psikolojik bariyer yatırımla aşılır

Diyarbakır gezisi sırasında Bahçıvan ve Bodur, DTSO Başkanı Ahmet Sayar, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Bahçıvan, toplantı, istişare, dostluk ve sürece katkı sağlamak amacıyla Diyarbakır'a geldiklerini söyleyerek “Bizim siyasetimiz yatırım yapmak. Hele sanayiciyseniz bu çok daha ulvi bir görevdir” diye konuştu. Refah düzeyinin yükseltilmediği hiç bir ülkede demokrasi kültürü ve yurttaş davranış biçiminden söz edilemeyeceğini anımsatan Baydemir ise, ekonomik ve sosyal kalkınmanın, istihdamın birinci derecede öncelik olması gerektiğini belirtti. Baydemir, ayrıca Türkiye'nin önemli büyük firmalarının Diyarbakır'da yatırım yapmasının 30 yıldan bu yana oluşan psikolojik bariyeri aşabileceğinin altını çizdi. Ziyaretin ardından Bahçıvan ve Bodur Baydemir'e üzerinde İSO'nun amblemiyle Diyarbakır surlarının birleştiğini gösteren bir çini hediye ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

FESTİVAL COŞKUSU

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca kentin simgelerinden karpuzun tanıtılması ve üreticinin desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen 'Diyarbakır Kültür ve Karpuz Festivali' kapsamında düzenlenen kortej, renkli görüntülere sahne oldu. Yöresel kıyafetli genç kızların, karpuz taşıyan develerin, atların, palyaçoların ve halk oyunu ekiplerinin yer aldığı korteje vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Kortejde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Vali Mustafa Cahit Kıraç ve bazı sanatçılar da yer aldı.

 

HABERE YORUM KAT