1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Doğalgaz çalışmaları bitti
Diyarbakır'da Doğalgaz çalışmaları bitti

Diyarbakır'da Doğalgaz çalışmaları bitti

Altyapısı ağustos ayında tamamlanan Diyarbakır, doğal gaza kavuştu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 2006 yılında yaptığı Diyarbakır doğal gaz dağıtım ihalesini alan Diyargaz firması, 7 ayda alt yapı çalışmalarını tamamlayarak ilk doğal gazı da

A+A-

Diyargaz Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Atabey, daha önce söz verdikleri gibi şehri eylül ayında doğalgaza kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yedi aylık kısa sürede çelik, polietilen ve servis hatları olmak üzere 100 kilometre alt yapı çalışması gerçekleştirildiklerini anlatan Atabey, 3 adet bölge istasyonu, 600 adet servis kutusu ve 100 bin m3/h'lik ana basınç düşürme istasyonu imalâtının tamamlandığını belirtti.

Atabey, "İlgili kuruluşların inceleme ve kabul çalışmalarından sonra 12.09.2008 tarihinde Diyarbakır'ı doğalgazla buluşturmuş durumdayız. Temiz, ucuz, güvenli ve çevre dostu olan doğalgazın yaşamımızda yer almaya başladığı bu gün kentimizin tarihinde yer almıştır." diye konuştu.

Altyapı çalışmalarını yürütürken son derece özenli çalıştıklarını anlatan Atabey, sistemi defalarca test ederek güvenli bir alt yapı için gayret sarf ettiklerini vurguladı. Aynı zamanda eğitim, sertifikalandırma ve iç tesisat faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan Atabey, şöyle konuştu:

"İç tesisatlarını ve resmi işlemlerini tamamlayan tüm vatandaşlarımız artık evlerinde, iş yerlerinde ve tüm yaşam alanlarında doğal gazı kullanabilecekler. Doğal gaz kullanımları esnasında bir problem ve sıkıntı yaşamamak için gerek tesisat imalatı aşamasında ve gerekse de doğal gaz kullanımı esnasında tavsiye ve önerilerimize uymak doğal gaz kullanımının sıhhati açısından son derece önemlidir."