1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da Diplomasi ve iç barış konferansı
Diyarbakır'da Diplomasi ve iç barış konferansı

Diyarbakır'da Diplomasi ve iç barış konferansı

Kürtler arası iç barış ve diplomasiye yönelik yeni bir süreç başlatan DTK, bölgede yürüttüğü çalışmalar, düzenlediği konferanslar ve çalıştaylar sonucunda Kürtler arasında birlikteliği sağlamayı hedefliyor.

A+A-

İç barışın kalıcılaşması için önümüzdeki günlerde Diyarbakır'da 'Diplomasi ve iç barış konferansı' konferansı düzenlenecek.

Kürtler arasında yaşanan çatışma ve ayrılıkların diyaloğla çözülmesi için Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) bir süreden bu yana yaptığı görüşmeler sonuç vermeye başladı. Bölge'de özellikle 90'lı yıllarda yaşanan ayrılıklar ve kırgınlıkların yerine Kürtler arası bir birlikteliğin inşasına yönelik çeşitli diplomasiler yürütülerek bu temelde konferanslar ve çalıştayların düzenlenmesi planlanıyor. DTK ve BDP öncülüğünde bölgedeki aileler ve gruplar ile yapılan görüşmeler ile birliktelik temelinde yeni bir sürecin başlatılması için Diyarbakır'da önümüzdeki günlerde çeşitli panel ve konferansların düzenlenecek. Egemenlerin sık sık kullandığı argümanların başında gelen ve uygulanan "Kürt'ü Kürt'e kırdırma" politikalarına karşı Kürt halkının diplomasi yöntemlerini devreye koyacağını belirten DTK Daimi Daimi Meclis üyesi İrfan Babaoğlu, Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte 'Kürt iç barışını sağlamak' ve halkın ittifakını sağlamak önem kazandığını söyledi. Bu amaç ile DTK ve BDP'nin bir çok çalıştay sempozyum ve konferanslar gibi buluşmalar gerçekleştirdiğine işaret eden Babaoğlu, "Bütün bunlar hepsi Kürt birlikteliklerinin siyasi anlamda temsil etmek ve diplomatik anlamda temsil etmeye dönük buluşmalardı, bunlarda çok önemli gelişmeler sağlandı. Özellikle son 1 yıl çok önemliydi" diye konuştu.

'Düşmanlıkların büyük boyutlara ulaştığını fark ettik'

"Mart ayında Demokratik çözüm deklarasyonu okunduktan sonra çözüm deklarasyonun ruhu Kürt birliğine hitap ediyordu" diyen Babaoğlu, Kürt demokrasi gücünün ortaya çıkarmasını ve savaşın bir tarafa çekilmesiyle, halkın kendisinin öne çıkması öngörüldüğünü ifade etti. Halkın öne çıkmasının, kendi birliği ve iradesi ile iç çelişkilerini çözerek, kendisiyle barışması ile sağlanacağına dikkat çeken Babaoğlu, "Bu çalışmaların en büyüğü 25 yıllık savaş döneminden kalan düşmanlıkları gerek aşiretler, gerek aileler düzeyinde, korucular düzeyinde yine başka bazı gruplar düzeyinde birbirleri arasında çok büyük boyutlara ulaştığını fark ettik" dedi.

Özünde yaşanan sorunların çok büyük olmadığını ve Kürt halkından kaynaklanan sorunlar olmadığının altını çizen Babaoğlu, "Kirli savaşın sonucu olarak 'Kürt'ü Kürt'e kıldırtmak, Kürt insanını diğer insanlara düşman ettirme çabası sonucu suni çelişkiler ve suni düşmanlıklardı" diyerek, çözüm bulmak amacıyla somut adımların atılması yoluna gidildiğini kaydetti. Yaptıkları görüşmeler ve buluşmalar sonucu bölge'de bir çok Korucu ve aşiret ile görüştüklerini söyleyen Babaoğlu, "Botan bölgesinde, karacadağ bölgesinde, Urfa bölgesinde ve Diyarbakır bölgesinde bir çok aileye gidildi, bir çok aile barıştırıldı. Yöredeki askerin polisin ve makamların dayatmış olduğu ve onlarında artık bireysel kaygıyla yada menfaat ilişkileri ortaya çıkmış kırgınlık ve dargınlıkların bitirilmesi için buluşmalar gerçekleştirdik" diye konuştu.

'İç barış sağlanmadan, diplomasi yürütülemez'

Yaptıkları buluşmaların halk arasında büyük bir heyecan ve coşku yarattığını söyleyen Babaoğlu, "En önemlisi bir bölgede Bucaklar, bir bölgede İzol'ların bir kısmı, bir bölgede 90'lı yıllarda korucu olmuş ailelerle bir araya gelince piskolojik duvarlarda yıkıldı, bu çok önemliydi" dedi. Babaoğlu, "Bu buluşmalar sonucu gösterdi ki kutuplaşmaların, ayrılıkların, düşmanlıkların gerçekte Kürt ulusal çıkarlarının yanında bir hiç olduğu ortaya çıktı" diyerek, başarılı görüşmeler yaptıklarına vurgu yaptı. Çeşitli çevrelerden insanların kendilerine görüş bildirerek, siyasal tercihlerin de ötesinde bir ruhun yakalandığını belirten Babaoğlu, öneri ve görüşler doğrultusunda iç barışın oluşturulmasına yönelik adımların atıldığını söyledi. "Bütün bunlar tabii ki iç barışa dönük çabaların birer sonucudur. Çünkü savaş döneminde kalma o suni iç düşmanlıklar giderilmeden iç barış sağlanmadan da ne doğru dürüst bir diplomasi faaliyeti yürütülebilir, ne de siyasi faaliyet istenen düzeyde yürütülebilir" diyen Babaoğlu, iç birlik sağlanarak, Kürt ittifakının sağlanmaya başlandığının altını çizdi.

Diplomasi ayağının eksik kalmasından dolayı Kürt halkının devletlerin oyununa geldiğinin altını çizen Babaoğlu, "Diplomasi de parlak bir geçmişimizin olmadığını ortaya çıkıyor. Aslında bu da tarihsel bir bilinçtir, ve mirastır bize. En azından günümüzde daha doğru bir diplomasi yürütebilmek önemlidir" diye konuştu.

'Konferans gereklilik haline geldi'

Diyarbakır'da önümüzdeki haftalarda öncülüğünü BDP'nin yapacağı 'Diplomasi ve iç barış' konulu konferansa da değinen Babaoğlu, "Bir diplomasi konferansı da bütün bu yapılanmaları daha derli toplu bir şekilde hem akademik bakış açısıyla hem diplomatik faaliyet yürütmede nasıl hangi yöntemlerle hangi amaçlarla ve ne amaca dönük bütün bunların konuşulacağı tartışılacağı diplomasi konferansında bir gereklilik haline gelmiştir" dedi. Hem içte en geniş Kürt birlikteliğinin hem de dışta Kürt halkının mücadelesini dostlarına ve dost devletlere anlatmak için 'kendi taraftarlarını çoğaltma düşmanını azaltma' taktiği ve stratejisini ile başarıya ulaşabileceğinin altını çizen Babaoğlu, "Diplomasi konferansı bu açıdan bütün bu anlattıklarımızda döneme denk düşen bir konferans oluyor. Diplomasi konusunda derli toplu bir bilgiyi bir sunumu ortaya çıkaracak ve belli bazı kararları ortaya çıkaracaktır. Bu da diplomasi faaliyetlerimizin ön açıcısı olacaktır" diye konuştu.

 

Kaynak: Haberfx 

HABERE YORUM KAT