1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da "Diplomasi" konferansı
Diyarbakır'da "Diplomasi" konferansı

Diyarbakır'da "Diplomasi" konferansı

DİYARBAKIR - BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, ''Kürt halkı, tarihin derinliklerinde yatan gücüyle yeniden küllerinden doğarak tarih sahnesine çıktı'' dedi.

A+A-
Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından Sümerpark Resepsiyon Salonunda düzenlenen "Diplomasi" konferansında yaptığı konuşmada, mücadelelerinde diplomasinin her zaman önemli bir yere sahip olduğunu, arkadaşlarının fedakarca diplomasi ve dış ilişkiler faaliyeti yürüttüğünü belirtti.
 
Bu alanda yürüttükleri çalışmaların büyük ve etkili olduğunu kaydeden Kışanak, "Kürt halkı, tarihin derinliklerinde yatan gücüyle yeniden küllerinden doğarak tarih sahnesine çıktı. Geldiğimiz aşamada hepimiz çok iyi biliyoruz ki tüm Ortadoğu'da bütün dengeler sarsıldı. Şimdi yeninin kurulma aşamasındayız. Kürt halkı da yeniden dengelerin oluşacağı çalkantılı bu dönemde kendi gücünü, imkanlarını seferber ederek onurlu ve özgür bir yaşama doğru yolculuk başlatmak istiyor'' diye konuştu.
 
Yeni bir sentez oluşacaksa bu sentezi Kürt halkının sağlayacağını savunan Kışanak, Ortadoğu'da bir egemenlik iddiasının bulunduğunu bildirdi.
 
Kışanak, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Artık egemenliklerin giderek aşıldığı, halkların giderek özgürlük arayış içerisinde olduğu bir yüzyıl önümüzdeyken egemenlik iddiasıyla bunu buluşturmak asla mümkün olmayacaktı. Bu nedenle Türkiye, bu şansını son olarak Suriye'de yaşanan gelişmelerde bir kez daha denedi, zorladı. Bu yaklaşım başarısız ve sonuçsuz kaldı. Diplomasiyle ilgili artık Kürtlerin de birlikte demokratik bir gelecek yaratma hayallerini paylaştığı bir değişim gerekiyor. Artık sadece propaganda ve mağduriyet dili değil, bunun ötesine geçen gelecek vizyonu ve geleceğe dair gerçekleştirilmiş modelleri olan çalışma alanı olarak diplomasi faaliyetlerinin bundan sonra bir sıçratma yaratacağına inanıyorum.''
 
Konferans, 2 gün sürecek.
 
Muhabir: GANİ CİHAN ESER, Nurten Aslan 
Yayınlayan: Levent Harman

HABERE YORUM KAT