1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da demokratik ekonomi konferansı
Diyarbakır'da demokratik ekonomi konferansı

Diyarbakır'da demokratik ekonomi konferansı

DİYARBAKIR- Demokratik Toplum Kongresi'nce (DTK) Diyarbakır, Mardin, Van, Şanlıurfa ve Batman'da koordineli olarak Kürdistan ekonomisini güçlendirmek amacıyla 5 atölye ve 3 çalıştay düzenleyecek.

A+A-
Demokratik Ekonomi Konferansı'nın tanıtım toplantısı DTK toplantı salonunda gerçekleşti. Tanıtım toplantısına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Fırat Anlı ile Gültan Kışanak, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çoban, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Februniye Akyol, Diyarbakır Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, STK'lar ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Tanıtım Toplantısının Konferansında açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Demokratik Ekonomik Konferansı'nı düzenlemek için uzun bir zaman çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 
Kışanak, "Bu önemli bir ihtiyaçtı çünkü biz bugüne kadar herkesin kendi bulunduğu alanda siyasal, kültürel ve ekonomik çalışmalarını yürüttüğünü gördük. Bu konularda politikalar çalışmalar ve planlar yapıldı. Fakat bütünlüklü bir yaklaşımla biz bir bütün olarak Kürdistan'da ekonomiyi güçlendirmek için ne yapabilirizi yeterince tartışmadık. Bu konferans böyle bir ihtiyaçtan ortaya çıktı. Hep beraber herkes bulunduğu çalışma alanında ve ekonomik hayatla bulunduğu ilişkisinden bir araya gelip birlikte tartışıp yeni bir yaklaşım ve politik bir hat ortaya çıkartabilirsek Kürdistan'ın ekonomisini ayağı kaldırmak ve güçlendirmek mümkündür bunları kamuoyuna duyuruyoruz. Bu çalışmanın arkasında büyük bir emek ve katılım var. Şimdiye kadar çoklu ekonomik modeller konusunda çalışmış emek sermaye ilişkileri üzerinde yoğunlaşmış bölgesel ekonomik kalkınma programları konusunda çalışmalar yürütmüş yine sanayi ve ticaret konusundaki çalışmalar yürütülmüştür. Çok farklı kesimler farklı ortamlarda bir araya gelip onun tartışmalarını yürüttüler ve ortaya çıkan sonuçları duyurmak için biz bugün buradayız" dedi.
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ise, Diyarbakır'da geri kalmışlığın olduğunu söyledi. Sayar, "İşsizlik ve istihdam boyutuyla işe katılım oranıyla maalesef gerilerde olduğumuzu görüyoruz. Biraz geçmişe baktığımızda özellikle 1900'lü yıllara gittiğimizde mesela 1927 yılında Cumhuriyet tarihinde ilk defa nüfus sayımı yapılırken aynı zamanda sanayi istihdamı sayımı yapılıyor ve buradaki kaynak yetersizliğinden kaynaklanmadığını görüyoruz.
 
Bunun temel sebebi o tarihlerden sonra burada uygulanan yanlış politikalar ve maalesef özellik son 30 yılda Kürt sorunu kaynaklı yaşanan çatışma ve savaş ortamının getirmiş olduğu sonuçlardır. Bunun bir kader olmadığını başkanımızda dile getirdi. Türkiye'de özellikle yer üstü ve yer altı kaynakları ve beşeri sermaye dediğimiz insan gücü açısından çok avantajlı bir bölgede yer alıyoruz. Bunları açığa çıkarıp bu potansiyeli harekete geçirmek gerekiyor. Dolaysıyla gerçekleşecek olan konferansı biz işverenler olarak Ticaret ve Sanayi odası olarak önemli buluyoruz” diye konuştu.
 
Demokratik Ekonomi Konferansı'nın atölye çalışmaları 12 Temmuz'da Batman'da, 13 Temmuz'da Mardin'de, 19-20 Temmuz'da Şanlıurfa ve Van'da, çalıştay ise 12-14 Eylül tarihleri arasında Diyarbakır'da yapılacak.
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT