1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da damdan düşen, düşene
Diyarbakır'da damdan düşen, düşene

Diyarbakır'da damdan düşen, düşene

Son yılların en kurak ve sıcak mevsiminin yaşandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu yılın haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan dönemde yaklaşık 4 bin 750 kişi damdan düşerek yaralandı, 71 kişi de hayatını kaybetti.

A+A-

 Özellikle Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Siirt, Şırnak gibi illerde yaşanan aşırı sıcak nedeniyle damda yatmak zorunda kalan vatandaşların düşmelerindeki artış dikkat çekti.

Mardin'de 3 ay içinde 500 kişi damdan düşerken, Diyarbakır'da bin 550, Batman'da bin 100 kişi, Şanlıurfa'da bin 200, Siirt'te 250, Şırnak'ta 200 olmak üzere 4 bin 750 kişi damdan düşerek çeşitli yerlerinden yaralandı. Ayrıca akrep, yılan ve zehirli böceklerin sokmaları yüzünden de yaklaşık 500 kişi hastanelik oldu. kullan

Mardin İl Sağlık Müdürü Dr. Sait Avar, güvenlik tedbirleri alınmadığı müddetçe damdan düşme vakaların daha da artacağını belirterek, "Aşırı sıcaklar, bazı geleneklerin yol açtığı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Yaz aylarında özellikle damdan düşme ve akrep, yılan ve zehirli böceklerin sokmalarında büyük bir artış yaşanıyor. Bugüne kadar Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki araştırmalara göre yaklaşık 4 bin 750 kişinin damdan düştüğü tespit edildi. Bunlardan 71 kişi hayatını kaybetti. 500 kişide akrep, yılan ve zehirli böcek ısırması sonucu hastanelik olmuştur. Sadece Mardin'de bu yılın yaz aylarında yaklaşık 500 kişi damdan düştü." dedi.

Sıcaktan korunmak için dama çıkan vatandaşların düştüğünde telafisi zor sakatlanmalar ve ölümcül vakalarla karşı karşıya kaldığını belirten Avar, "Tüm uyarı ve önlemlere rağmen yaz aylarında maalesef hemen hemen her gün en az 10-15 vaka meydana gelmektedir. Bunların çoğunluğu 06-16 yaş arası çocuklar oluşturuyor. Çoğunluğu çocuk olan yaralıların kol, bacak kırık, çıkık ile beyin travması gibi vakalardan oluşmaktadır. Ailelerin çok dikkatli olmaları gerekir. Damda ihtiyaç için uyku hali ile kalkan çocuklar veya yaşlı insanlarımız, dengesiz bir şekilde şuursuzca gezinmesi sonucu bu tür olaylar yaşanmaktadır. Bu bazen beyin kanamalarına yol açarak ölümcül olabiliyor. Bazen de felçli kalabiliyor. Yaz mevsimi boyunca ailelerin en çok çocuklarına bu yönde daha duyarlı davranmaları gerekiyor. Örneğin damın etrafına koruyucu bir duvar örülmeden çıkılıp yatılmamalıdır. Çocuklar idrar, içme suyu, yiyecek gibi ihtiyaçlarına tek başlarına izin verilmemelidir. Akrep ve yılan sokmalarına karşı evlerin içi ve damları mutlaka her yıl ilaçlanmalıdır." şeklinde konuştu.