1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da daire müdürleriyle toplantı
Diyarbakır'da daire müdürleriyle toplantı

Diyarbakır'da daire müdürleriyle toplantı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır'da kurum müdürleri ile 8 süren bir toplantı yaptı.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır'da kurum müdürleri ile 8 süren bir toplantı yaptı. Diyarbakır'da 2012 yılında yapılan yatırımların değerlendirmesini yapan Bakan Eker, 2013 yılında yapılacak yatırım hizmetleri ile ilgili olarak da daire müdürlerinden bilgi aldıklarını söyledi.

Diyarbakır'daki kamu, kurum müdürleri ile Devlet Su İşleri Misafirhanesi'nde sabah erken saatlerde bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 8 saat süren toplantı süresince 2012 yılında yapılan yatırımlar ile 2013 yılında yapılacak olan yatırımların değerlendirmesini yaptı. Toplantı sonunda gazetecilere konuşan Bakan Eker, Özel İdare bünyesinden 79 milyon liralık ödenekle ulaşıma yapılan yatırıma değindi, "Karacadağ Kalkınma Ajansımız, Diyarbakır'da çeşitli sektörler itibariyle projelere destek vermekte bugüne kadar 142 projeye 21 milyon hibe sağlamış, 58 KOBİ'ye destek olmuş" dedi.

Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü'nün önemli projeleri olduğunu ifade eden Bakan Eker, "En büyük proje ise Dicle ve Kralkızı projesi sulama kapsamındaki 218 kilometre uzunluğundaki cazibe ana kanalının 125 kilometrelik kısmı tamamlandı. Geri kalanı 2013'te tamamlanacak. Tamamen bitirilmesiyle 130 bin hektar alan sulanacak, 169 bin kişiye iş imkanı yaratılacaktır. Sulama projelerinin 2013 yılı itibariyle maliyeti 2 milyar 650 milyon TL. 2012 yılında Diyarbakır'da 301 milyon liralık yatırım yapılmış DSİ yatırımları çerçevesinde. 2013 için ise 385 milyon lira ödenek öngörülmüş.

DSİ tarafından Diyarbakır'da toplam 2003-2012 yılları arasında 1.66 milyar TL. yatırım yapılmıştır" diye konuştu. Bakan Eker, havaalanı sivil terminal binasının Şanlıurfa yolu bağlantısının 2014 yılında tamamlanacağını belirterek, "Yeni havalanı terminal binasının ihalesi 15 ocak 2013 tarihinde yapıldı, 195 milyon 400 bin liralık bir maliyet ile. Diğer kısıımlarıyla birlikte 257 milyon TL. yatırımla Diyarbakır yeni bir terminal binasıyla, apronu, taksi yoluyla, uluslararası uçuşların yapılabileceği bir havaalanı terminal binasına kavuşuyor. 6'sı körüklü olmak üzere toplam 10 uçağın aynı alanda hizmet alabileceği apron ve terminal binası olacak" dedi. Organize Sanayi Bölgesi'nin demiryolu bağlantısı için kamulaştırma ve doğalgaz döşenmesi süreci hakkında da bilgi veren Bakan Eker, Türkiye'de kurulmakta olan 3 hayvancılık organize sanayi bölgelerinden birinin Diyarbakır'da yapıldığını kaydetti. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in, Diyarbakır'da yaptığı bir konuşmada, "22 bin PKK'lı öldürüldü yani 22 bin çocuğum öldürüldü. Hepsi benim çocuğum" sözlerini de değerlendiren Bakan Eker şunları söyledi:

"Ben Cuma beyin böyle bir açıklamasını sizden duyuyorum, bilgim yok. En doğrusu kendisine sormanızdır. Ne demek istedi, niye demek istedi? Kastettiği nedir? Bir milletvekili arkadaşım, kendisinden duymadığım bir konu hakkında görüş belirtmem çok doğru değil diye düşünüyorum."

İmralı ile başlayan süreci de değerlendiren Bakan Eker, "Gerek bölgemizde yaşanan acıların, gerek Türkiye'ye ödetilen ağır bedellerin sona ermesini diliyoruz. Barışı eğer ülkemizde kardeşlik, huzur ortamını tesis edersek, birlik ve beraberliğimize zarar vermeden, bu sorunu aşarsak, Türkiye Cumhuriyeti gerçekten 21'nci yüzyılın parlayan bir yıldızı olur. Sadece bölgesel değil, küresel ölçekte, çok önemli bir pozisyona geliriz. Hepimiz bunun çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Uzun tutukluluk konusu ve yüksek rütbeli askerlerin tutukluluk hallerinin sorulması üzerine Bakan Eker, "Sayın Başbakanımızın söylediği uzun tutukluluk halinin doğru olmadığı yönünde. Biz de hükümet olarak zaten bu görüşün arkasındayız. Biz de her vesileyle dile getiriyoruz. Kastedilen şey uzun tutukluluk halidir. Uzun tutukluluk hali, kim olursa olsun elbetteki vicdanları rahatsız ediyor. Bu belediye başkanı da olsa, milletvekili de, asker de olsa değişmez. Kanaatim budur" diye cevapladı.

HABERE YORUM KAT