1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da çözüm zirvesi
Diyarbakır'da çözüm zirvesi

Diyarbakır'da çözüm zirvesi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, sivil toplum temsilcileriyle görüşerek Kürt sorununun çözümüne ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

A+A-

Atalay, süreçle ilgili herkesin hassasiyet göstermesi gerektiğini belirterek, "Sürecin hassasiyetlerini biliyoruz, provokatif gelişmelere karşı endişeliyiz. Doğrusu son Karadeniz, Sinop olayları epey kurgulanmış. Onu şimdi çok daha iyi biliyorum. Orada güvenlik birimlerimizin anlattıklarından hangi örgütlerin organize ettiğini de daha iyi biliyoruz. Bu normal Karadenizli vatandaşlarımızın tepkileri değil. Elimizde iyi araştırmalar var" dedi.

AK PARTİ RESTORASYON YAPIYOR

İktidarlarının 11'inci yılında olduklarını ve Türkiye'de artık çok şeyin değiştiğini söyleyen Atalay, "Devlet değişti, tabular yıkıldı, yasaklar kalktı. Demokrasi gelişti ve derinleşti. Hamdolsun her şey her yerde artık konuşuluyor. Demokrasi mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Geçmişte yapılan yanlışları düzeltiyoruz. Ak Parti adeta bir restorasyon yapıyor, Türkiye'nin normalleşmesi için mücadele ediyor" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin yeni bir evresinde olduklarını belirten Atalay, sivil toplum örgütlerinin en büyük beklentisinin yeni bir sivil anayasa olduğunu söyledi. Ak Parti olarak sivil bir anayasanın yapılması konusunda kararlı olduklarını belirten Atalay, şunları söyledi:

"İki dönemdir seçim beyannamemizin en başına yeni anayasa taahhüdü koyduk. Şu anda Meclis'teki uzlaşma komisyonunda anayasa ile ilgili ilerleme olması için elimizden geleni yapıyoruz. Anayasa yapılsın diye tavizler veriyoruz. Bildiğiniz gibi bir süre var. Başbakanımız dile getirdi. Şu anda Mart ayı sonu gibi süre ifade edildi. Eğer uzlaşma konusunda anayasa ile ilgili mesafe alınırsa çok memnun oluruz. Eğer oyalama taktiği güdülüyorsa ki, bazı partilerin o yöndeki eğilimlerini seziyoruz. Biz gerçek sivil bir anayasa istiyoruz. Bazı partiler ise mevcut anayasadan ne kadarını korursak kardır diyor. Mevcut anlaşmazlık burada oluyor. O çaba yürümezse biz alternatifler aramakta haklıyız. Alternatif yöntemler arayacağız. Partilerin 4'ü ile olmazsa 3'üyle, 3'üyle olmazsa en azından biriyle bu anayasayı yapmakta kararlıyız. Bu partiler hepsi olabilir. Şu anda uzlaşma komisyonunda üyesi bulunan her hangi birisi de olabilir. Mecbur kalırsak onu deneyeceğiz. Biz anayasanın yapılmasını engelleyen durumda değiliz, olmayacağız. Başkanlık sistemi de bizim için önemli. O konuda uzlaşma komisyonuna görüş verdik. Diğer bütün konularda uzlaşma sağlanır ve sadece başkanlık konusu kalırsa biz esneyeceğiz ve tavizler vereceğiz."

OYLARIMIZ DAHA DA ARTIYOR

Atalay, riskler alarak cesaretli adımlar atan bir hükümetlerinin bulunduğunu, milletin de kendilerine bu yönde her gün daha da fazla destek verdiğini dile getirdi. Son seçimde yüzde 50 oy aldıklarını, iktidarda olan partilerin biraz oy kaybedebileceğini ancak kendilerinin ise milletin daha fazla desteğini aldığını söyleyen Atalay, "Son yaptırdığımız kamuoyu yoklamalarında da şu anda oylarımız bir iki puan daha artmış. Vatandaşlarımız bizi destekliyor. Bu çözüm sürecinde ve benzer politikalarda da vatandaş bize güç veriyor. Bu süreçle ilgili çok güzel bir atmosfer oluştu" dedi.

YETER Kİ KAN DURSUN

Sivil toplum ile vatandaşların artık pkk'nın bitmesi, kardeşliğin gelişmesi yönünde çok büyük bir arzuya sahip olduğunu belirten Atalay, "Yeter ki kan dursun. Ondan sonra demokratik yollarla her meselesimizi çözeriz. Demokrasinin yolu açık. Ak Parti'de başta genel başkan olmak üzere kadrolarının bir çoğu zamanında haksızlıklara uğradı. Ancak biz demokratik mücadele ile bir bir o haksızlıkları çözmeye çalışıyoruz. Demokratik siyasetin önünü açalım, kan dursun her şey konuşulsun. Türkiye artık ret, inkar, asimilasyon politikalarının uygulandığı bir yer değil. Her şey rahatça konuşuluyor. Terör biterse daha da rahat konuşulur. Bu toplumsal atmosfer bize çok destek veriyor" dedi.

BU RÜZGARIN ÖNÜNDE KİMSE DURAMAZ

Başbakan Yardımcısı Atalay, "Büyük bir rüzgar var, bu rüzgarın karşısına kimse geçemez. Geçen hafta sonu Kızıltepe ve Midyat mitinglerinde, orada vatandaşların gösterdiği ilgi, coşku, umut doğrusu bizler için çok önemli göstergelerdi. Bunu Diyarbakır'da da görüyoruz. Bütün sivil toplum örgütlerinden bu desteği gördük. Büyük bir memnuniyet duyduk. Bizler görüşlerimizi ifade ediyor destek istiyoruz. Aynı zaman da da süreçle ilgili söyleyecekleri veya teklif edecekleri bir şey varsa onları dinliyoruz. Ortak akıl ve herkesin düşüncesini söylemesini değerli görüyoruz" dedi.

BÜTÜN ÇOCUKLAR, GENÇLER BİZİMDİR

Diyarbakır'da yaptıkları görüşmelerden çok memnun kaldıklarını belirten Atalay, "Sivil toplum örgütlerine, Diyarbakırlılara çok teşekkür ediyorum. Bu güzel medeniyet merkezinin korkuları, acıları yenerek gerçekten bir medeniyet şehri olsun kendini tamir etsin insanları korkusuzca yaşasın kepenkler kapatılmasın çocukların acısı yaşanmasın. Bütün çocuklar gençler bizimdir. O güzel günlere doğru giden bu sürece hepimiz destek olalım. o hassasiyet içinde bulunalım. Bu sürecin devamı yönünde kararlı olmamız istendi, bu konudaki kararlılığımız çok yüksek. Diyarbakır'da siyaset kuvvetlidir. Uluslararası değerlendirmeleri de çok iyi yaparlar. Çok zengin değerlendirmeler aldım burada. Görüşmemiz çok verimli oldu. Çok büyük bir destek, umut var. Hatta herkes sınavda diye onlar da diyor. Bu konuda engel olan, çekilen veya bu süreci sabote eden, bu süreci tıkayanlar, burada sınavı kaybeder ve hesabını veremez gibi ifadeler var. Diyarbakır'daki bu havadan güç alarak buradan ayrılıyoruz. Burdaki havayı yarın Bakanlar Kuruluna taşıyacağız" diye konuştu.

SÜREÇ ACELESİZ AMA SÜRATLİ OLMALI

Atalay'dan sonra konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'nin en yakıcı, acı veren meselesini çözmeye dönük çalışmalarını sivil toplum örgütleriyle birlikte değerlendirdiklerini belirtti. Eker, "Diyarbakır kamoyunu temsil eden buradaki arkadaşlarımızın bizimle duygularını paylaşması, varsa bizi ikaz edecekleri noktalar veya vermek istediklerini mesajlarını istedik. Herkes bu sürecin gelişmesinden memnun, umutlu ve iyimser. Ortak ifade bu. Bizden talepleri ise şu. Bu işin acelesiz ama süratli çözülmesini istiyorlar" dedi.

ELİMİZDE LİSTE YOK

DHKP-C'ye yönelik düzenlenen operasyonlar ve  elinde üst düzey kamu görevlilerinin ölüm listesi bulunup bulunmadığıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Atalay, "DHKP-C özellikle ABD Büyükelçiliği'ne yönelik düzenlediği intihar saldırısıyla gündeme geldi. İntihar saldırısında bulunan kişi Almanya'da kalmış, biz istedik vermediler. Selanik'te eğitim görmüş. Yine Avrupa kesiminin burada bir payı var. Ama tehdit edilen üst yöneticiler listesi gibi bir liste elimde yok. Büyük bir liste ortada yok. Zaman zaman tekil isimler olabilir" dedi.

YARGI YÜRÜYOR

KCK davalarından yargılanan ve aralarında BDP'li belediye başkanının tahliye edilmesiyle ilgili soruyu da cevaplayan Atalay, "Yargı yürüyor. Yargılananların kendini en iyi şekilde ifade edebileceği, savunmasını yapabileceği yasal düzenlemeden sonra artık mahkemeler yürüyor. Maalesef daha önce bu konuda bir tıkanma oldu. Yargıda tıkanma olduğu için biz mecburen yasamada bu düzenlemeye gittik ve bu yolda açılmış oldu. Yargıdaki tıkanma giderilmiş oldu. Herhalde süreçler daha hızlı sürer" dedi.

HABERE YORUM KAT