1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da çözüm süreci vurgusu
Diyarbakır'da çözüm süreci vurgusu

Diyarbakır'da çözüm süreci vurgusu

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 91. yıl dönümü töreni geniş güvenlik önlemleri altında yapılırken, kutlamalara belediyeden temsilci katılmaması dikkat çekti.

A+A-

Törende konuşan İl Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır'ın çözüm süreci sayesinde cazibe bir şehir olma yolunda hızla ilerlediğini, ancak son günlerde yaşanan olaylarla bunun baltalanmak istendiğini vurgulayarak, barış iklimini bozmak isteyenlerin oyununa gelmemeleri yönünde vatandaşlara çağrı yaptı.

Karaman'daki maden kazası nedeniyle kutlama ve resepsiyonların iptal edildiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Diyarbakır'da tören düzenlendi. İl Valiliği önünde düzenlenen tören nedeniyle bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Vatandaşların, arama noktalarından geçirilerek girdiği tören alanı çevresinde olası bir duruma karşı polis hazır bekletildi. Törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve eşinin yanı sıra, kentteki askeri yetkililer, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Aksoy'un vatandaşları selamlamasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

“EN FAYDALI YÖNETİM ŞEKLİ CUMHURİYETTİR”

Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Aksoy, çözüm sürecine vurgu yaptı. Aksoy, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eseri dediği Cumhuriyetin 91'nci yılının kutlandığını belirterek, “Yaklaşık 1 asır evvel bağımsızlığı elinden alınmaya ve sonrasında da yok edilmeye çalışılan ülkemiz ve milletimiz doğusu ve batısı ile kuzeyi ve güneyi ile bir bütün olmuş, şehit olmuş, gazi vermiş, ama bu cennet toprakları, Anadolu'yu ve bağımsızlığını vermemiştir.

Bu sayede milli mücadele zaferle sonuçlanmış, 29 Ekim 1923'te cumhuriyetin ilanıyla ülkemize ve insanımıza en çok yakışan yönetim sistemi kabul edilmiştir. Cumhuriyet rejimi yalnızca ülkemizin ve insanlarımızın değil aynı zamanda dünyanın ve insanlığın da en doğru tercihi ve en önemli kazanımıdır.

Tarih göstermiştir ki din, dil, ırk, mezhep ve coğrafya ayrımı olmaksızın herkesimin kenetlenebileceği en güçlü ve en büyük ortak fayda ve en doğru yönetim biçimi cumhuriyettir” dedi.

“OYUNA GELMEMEK İÇİN GAYRET GÖSTERMELİYİZ”

Diyarbakırlıların tarihinin milattan önce 12500 yılına kadar dayanan kadim şehir ve yüksek bir medeniyet anlayışının varlığını temsil ettiğine vurgulayan Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Diyarbakır tarihsel süreç içerisinde bu önemli değerlere hükmetmiş ve bu değerleri bütün dünya ile paylaşmıştır.

Cumhuriyetin 91'inci yılında ilimiz ve ülkemiz geleceğe daha güvenle bakmaktadır. Bireysel hak ve özgürlükler başta olmak üzere toplumsal ve ekonomik alanda hızla gelişen bir ülke haline gelen ülkemizin bu gelişimden şehrimizde hak ettiği payı alacaktır. Tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin gelişmesi başta olmak üzere altyapı yatırımları, eğitim kurumları, sosyal destek ve istihdam kaynaklı projelerle birlikte Diyarbakır gelecekte cazibe bir şehir olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu önemli gelişmelerin hızlanmasını sağlayan ise devletimizin ve hükümetimizin titizlikle sürdürdüğü çözüm sürecidir.

Ancak son günlerde yaşadığımız olaylar göstermiştir ki gösterilen iyi niyete ve atılan adımlara karşı ön yargı ile yaklaşan ve karanlıktan beslenen kesimler de mevcuttur. Arzu ettikleri yanlış emelleri şehrimize ve bölgemize yaymaya çalışanlara karşı uyanık olmak, barış ve kardeşlik iklimimize zarar vermek isteyenlerin oyunlarına gelmemek için azami gayret göstermek zorundayız. Ülkemiz istikrarlı bir şekilde gelişmeye ve ilerlemeye devam etmektedir.

Milletçe el birliği ve gönül birliği ile çalışmaya devam ederse çok daha güçlü bir ülke haline gelmemiz önünde hiçbir engel olamaz. Farklı dil inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, adalettin ve barış medeniyetinin mirasçıları olan bizler kardeşçe birbirimizi kucaklayarak, birbirimize sımsıkı kenetlenerek aydınlık yarınlarımıza hep birlikte yürüyeceğiz”.

Vali Aksoy'un konuşmasının ardından öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okumasıyla devam eden tören, daha sonra yapılan tören yürüyüşünün ardından sona erdi.

CUMHURİYET RESEPSİYONU İPTAL EDİLDİ

Öte yandan, Cumhuriyet'in 91'inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle bu akşam düzenlenmesi planlanan Cumhuriyet Resepsiyonu'nun Karaman'daki maden kazası nedeniyle iptal edildiği de bildirildi. Ayrıca Diyarbakır Valiliği önünde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine belediyeden temsilci katılmaması dikkatleri çekti.


(MP-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT