1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 'çözüm' düğünü
Diyarbakır'da 'çözüm' düğünü

Diyarbakır'da 'çözüm' düğünü

Çözüm süreci, genç aşıkları birleştirirken, doğu-batı arasındaki evlilikleri artırdı. Öğretmen olan Diyarbakırlı Ramazan Boray ile Muğlalı Özlem Karakuş'un aşkı, çözüm süreciyle vuslata erdi.

A+A-

Öğretmen olan Diyarbakırlı Ramazan Boray ile Muğlalı Özlem Karakuş'un aşkı, çözüm süreciyle vuslata erdi. Muğlalı aile 'şehit cenazeleri gelen yere kız vermeyiz' diye tam 5 yıl diretti. Çözüm süreci ile birlikte yaşanan yumuşama havası sonrası turistik amaçlı bölgeye giden Karakuş ailesinin fikri değişince kızlarını Kürt kökenli gence vermeye razı oldu. Muğla'daki düğünde Türkçe türküler eşliğinde zeybek, Diyarbakır'da Kürtçe türküler eşliğinde halay çekildi. Düğün salonunda "Damat ve gelin için çözümün meyveleri" diye anons edildi.

Kronikleşen Kürt sorunun ortadan kaldırmak için hükümetin başlattığı çözüm süreci toplum arasındaki sosyal kaynaşmaya vesile oldu. Oluşan sıcak hava genç aşıkları birleştirirken, Batı-Doğu arasındaki evlilikleri artırdı. Coğrafya öğretmeni ve okul yöneticisi olan Diyarbakırlı Ramazan Boray (37) 2008 yılında eğitim semineri için gittiği Muğla'da ana sınıfı öğretmeni Özlem Karakuş (30) ile tanıştı. Tesadüfü tanışma beraberinde karşılıklı aşkı getirdi.

ÖN YARGILAR KALKTI

Diyarbakırlı aile oğullarının sevdiği kızı istemek için defalarca Karakuş'un kapısını çaldı. Ancak baba Yaşar Karakuş, "Şehit cenazelerin geldiği bölgeye kızımı vermem" diye diretti. Özlem ve Ramazan siyasetçileri devreye koymak istedi. Ters teper diye vazgeçtiler. Ailesini ikna edemeyen Özlem, çevresindeki tepkilere aldırış etmeden Diyarbakır'a tayin istedi. Babası Yaşar Karakuş, çözüm süreciyle birlikte ve kızının 5 yıl boyunca mutsuz olmasından dolayı kararını değiştirerek Diyarbakır'da bulunan Ramazan Boray'ın ailesini ziyaret etmeye ve bölgeyi tanımaya karar verdi. Diyarbakır'a gelen Karakuş ailesi gördükleri manzara karşısın da şaşkına dönerek "Beklediğim gibi bir ortam değil" dediği ve Boray ailesini kızlarını istemeleri için Muğla'ya davet etti.

BİR DÜĞÜN İKİ KENT İKİ DİLDE EĞLENCE

Kavuşmak için tam 5 yıl bekleyen Ramazan ve Özlem için ilk düğün Muğla'da yapıldı. Türkçe şarkılar eşliğinde zeybek oynandı. İkinci düğün ise Diyarbakır'da yapıldı. Düğün salonunda "Damat ve gelin için çözümün meyveleri" diye anons edildi. Davul zurna eşliğinde halay çekilip Kürtçe şarkılar söylendi. Gelin Özlem'in isteği üzerine zeybek havası çalındı. Havaya gece boyunca dolarlar savrulması ise dikkat çekti.

"TÜRK VE KÜRT GENÇLERİ KAVUŞSUN"

Diyarbakırlı damat Ramazan Boray, "Bölgede 30 yıldır süren çatışmalar nedeniyle bizde aşkımızla bedel ödedik. Oluşan ön yargılar nedeniyle Muğlalı aile kızlarını bana vermek istemedi. Bu 5 yıllık süre zarfın da Başbakan ve diğer siyasi partilerle görüşmek istedik. Ters tepmesinden dolayı bunu yapmaya cesaret edemedik. Bir diğer nedenimiz ise siyasileri araya koyarak aileler arasın da farklı algılamalar olabileceğini de düşünerek bu düşünceden vazgeçtik. Başlayan çözüm süreciyle birlikte ailelerinde ön yargıları kaybolmaya başladı. Bu çözüm sürecinden dolayı özellikle batı da yaşayan yurttaşlarımız bizi tanımaya başladılar. Çözüm süreci bizim beraberliğimiz için çok etkili oldu. Ülkede bizim durumumuz da olan binlerce Kürt ve Türk genç var. Kavuşamıyorlar ve bunun sebebi ön yargıların olması. Biz artık bu önyargıların ülkeden kalkmasını istiyoruz ve gençlerin rahat bir şekilde hayatlarını birleştirmesini istiyoruz."

AİLESİNİ İKNA ETTİ

Diyarbakır'a gelin giden Özlem Karakuş, "Ailem Diyarbakır'a ön yargıyla bakıyordu. Oralarda yaşamamı istemiyordu. Bu nedenle aşkıma şiddetle karşı çıktı. Tayinimi Diyarbakır'a aldırdım. Ailemi bir şekilde bölgeye getirmem gerekiyordu. Çözüm süreci ile birlikte onları ikna etmeyi başardım Gelip gördükten sonra ön yargıları kalktı. Fikirleri değiştikten sonra aşkıma saygı gösterdiler. Tabi çözüm süreciyle de birlikte daha çok tanıdılar. Ve batıda ki çevre baskısının da yavaş yavaş önüne geçilmiş oldu. Böylece bizde mutlu sona erdik. 30 yıldır yaşanan bir çatışma süreci vardı, bu süreç ailemin karşı çıkmasına neden olmuştu. Barış süreci ve bizim mutluluğumuzla bunları aştık" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT