1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır'da çok ciddi bir yurt sıkıntısı var'
'Diyarbakır'da çok ciddi bir yurt sıkıntısı var'

'Diyarbakır'da çok ciddi bir yurt sıkıntısı var'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kız öğrencilerin yaşadığı barınma sorununu gidermek amacıyla 272 kişilik kız öğrenci yurdunun temelini attı.

A+A-
Yaklaşık 5.5 milyon liraya mal olacak yurdun temel atma töreninde konuşan Eş Başkan Kışanak, kamusal yurt imkanlarının gittikçe azaldığını, öğrenci gençliğin bazı grupların himayesindeki özel yurtlara mahkum edildiğini belirterek, bunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Kışanak, seneye de erkek yurdunun temelinin atılacağını bildirdi.
 
Büyükşehir Belediyemiz, 272 kız öğrencinin kalacağı, 8 katlı ve 2 kişilik 136 odadan oluşacak kız öğrenci yurdunun temelini bugün düzenlediği törenle attı.
 
Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Diyarbakır Çocuk Hastanesi bitişiğine yapılacak ve 17 Temmuz 2016'da bitirilecek yurdun temel atma törenine Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, HDP Diyarbakır milletvekili adayı Nursel Aydoğan, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, BDP ve HDP İl Eş Başkanları, belediye meclis üyeleri ve daire başkanları katıldı.
 
5 milyon 390 bin 479 liraya mal olacak kız yurdunun temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, üniversite öğrencilerinin çektiği sıkıntıların başında barınma sorununun geldiğini, kamusal hizmet olarak sunulması gereken bu hizmetin yetersiz, ihtiyacı karşılamaktan uzak ve erişiminin zor olduğunu bildirdi. Kışanak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
 
“Geçmişte üniversite öğrencilerinin neredeyse tamamı kamusal yurt imkânlarından yararlanabiliyorken bunu giderek azalttılar. Öğrencileri özel yurtlara ya da bazı grupların himayesi altındaki alanlara mahkûm ettiler. Bunu ortadan kaldırmak gerekiyor. Çok açık söylüyoruz; aslında eğitim ilkokuldan hatta okul öncesinden üniversiteye kadar ücretsiz, erişilebilir, demokratik ve anadilde olmalı. Yurtlar da, bu ihtiyacın karşılanması konusundaki en temel hizmet alanıdır.”
 
'Seneye erkek öğrenci yurdunun temelini atacağız'
 
Öğrencilerin okulu kazandıktan sonra aklının, 'nerede kalacağım, nasıl okuyacağım' sorusuyla meşgul edildiğini, böylece eğitimin başından engellendiğini vurgulayan Kışanak, yerel yönetimler olarak bu konuda gençlere gereken desteği sunmak için bu yurdu açtıklarını belirtti. Kışanak, şöyle konuştu: “Önceliği kadın arkadaşlara verdik; çünkü barınma konusunda kadınların daha fazla ihtiyaçları var. O nedenle erkek arkadaşlar biraz sıralarını bekleyecekler, bu sene kız yurdunu yapıyoruz. İnşallah arkasından erkek öğrencilerimizin de barınacağı ikinci yurdumuzun temelini de seneye atacağız. Yerel yönetimler olarak kendilerine barınma imkânlarını sağlayacak çalışmaları bundan sonra da güçlü bir şekilde sürdüreceğiz.”
 
Aydoğan: Diyarbakır'da çok ciddi bir yurt sıkıntısı var
 
Kışanak'ın ardından konuşan HDP Diyarbakır milletvekili adayı Nursel Aydoğan da, Diyarbakır'da çok ciddi yurt sıkıntısı olduğunu, bu sıkıntıyı bir nebze de olsa Büyükşehir Belediyesi'nin gidermeye çalıştığını kaydetti.
 
 
Bu sorunun büyükşehir belediyesinin ya da ilçe belediyelerin çözeceği bir sorun olmadığını vurgulayan Aydoğan, “Eğer Türkiye'de YÖK gibi bir kurum olmasaydı, üniversiteler özgür ve özerk olsaydı, demokratik bir üniversite anlayışıyla hareket edilseydi, bugün hiçbir ilimizde üniversite öğrencilerinin barınma sorunu olmayacaktı. Hem ülkemizde hem dünyada bir halkın bir toplumun geleceğinde en önemli belirleyici olan güç gençliktir. Eğer gençlik özgür bir üniversitede, özgür düşünerek yetişemezse ülkenin geleceğinde çok ciddi sorunlar olabilir.” diye konuştu.
 
Şimşek: Devlet öğrencilerin barınması konusunda yetersiz kaldı
 
BDP İl Eş Başkanı Ali Şimşek de, birçok öğrencinin dışarıda okumak zorunda olduğuna dikkat çekerek, böylesi bir çalışmanın hem öğrenciler hem de aileleri önemli olduğunu söyledi. Devletin üniversite öğrencilerinin barınma konusunda yetersiz kaldığını kaydeden Şimşek, “Belediyemiz bu konularda ihtiyaca cevap verecek çalışmayı üstlenmeye başladı.” dedi.
 
8157 metrekarelik inşaat alanına kurulacak
 
Konuşmaların ardından yurdun temeli atıldı. 8157 metrekarelik inşaat alanına kurulacak yurtta, 2 kişilik 136 oda, yemekhane, kütüphane, bilgisayar odası, kantin, etüt odası, ütü odaları, çamaşırhane, ziyaretçi odası, mutfak, revir, müşahede odası,  idari bürolar, personel büroları, terzi, mutfak deposu, tuvalet, temizlik odası, sığınak, asansör dairesi ve teras bulunacak.
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT