1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da çocuk olmak
Diyarbakır’da çocuk olmak

Diyarbakır’da çocuk olmak

Diyarbakır’da yaz döneminde okula gitmeyen çocukların bir kısmı aileleri ile tatile giderken diğer bir kısmı ise yetişkinlere has işler yaparak geçimlerini sağlıyor.

A+A-

Diyarbakır’da yaz dönemiyle beraber okullar tatile girmesiyle öğrenciler tatili değerlendirmeye çalışıyor. İmkânı olan öğrenciler tatile giderken, maddi durumları iyi olmadığı için tatile gidemeyen çocuklar ise çeşitli işlerde yetişkinler gibi çalışarak okul masraflarını karşılıyor ya da ailesinin geçimini sağlıyor.


Diyarbakır ve çevresinde gelişen şiddet olaylarında taş atmak için öne sürülmekle ön plana çıkan çocukların, aslında ailelerinin geçimini sağlamak veya okul masraflarını karşılamak için yetişkinler gibi canla başla mücadele ettikleri görüldü.


 “Boş boş gezmektense, eve ekmek götürmek daha hoş”


Ailesinin borçlarını kapatmak için çalıştığını söyleyen Yakup Sağlam (12), 2,5 yıldan beri çalıştığını ve okullarını da aksatmayarak derslerine de çalıştığını belirtti.


Evine ekmek götürebilmek için çalıştığına değinen Havin Ayda, “Diyarbakır’da iş sıkıntısı var. Herkes bir şekilde çalışmak zorunda. Bir yıldan fazladır çalışıyorum. 13 yaşındayım. Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunu gidiyorum. Hepsini de Allah’ın izniyle idare ediyorum. Boş boş gezmektense, evime ekmek götürmek daha iyi.” dedi.


“Çalışmak çok eğlenceli”


Yeni yeni işe başladığına dikkat çeken Diyar Yıldız (11) ise, okulunun masraflarını karşılamak ve canının sıkılmasını önlemek için çalıştığını ve çok memnun olduğunu kaydetti.


Okul tatilinin başlamasından bu yana meyve sebze işi yaptığını ve çok mutlu olduğunu ifade eden Mustafa Harun (10), “Hem okul masraflarımı karşılıyorum. Hem de babama yardım ediyorum. İnsanlar beni seviyor. Çalışmak çok eğlenceli.” diye duygularını anlattı.


Suriye'deki iç savaştan ailesiyle beraber kaçarak Diyarbakır’da yaşamaya başlayan Hopan, çalışmamanın ayıp olduğunu, insanın boş gezmektense bir yerde helaliyle çalışmasının daha doğru olduğunu ifade etti.
Ailesine bakmak için çalıştığını söyleyen Hopan, “Bu yaşa kadar babam bana baktı. Beni büyüttü. Şimdi babamın gücü yok. Benim çalışarak ona bakmam gerekiyor.” dedi.


“Yarınımız için bugünden çalışıyoruz”


15 günden beri buzlaç işine başladığını söyleyen Uğur Doğan, akşama kadar gezdiğini ve 25 TL civarında çıkardığını söyleyerek, okulun masrafları ve evin ihtiyaçları için çalıştığını da sözlerine ekledi.


Lise birinci sınıfa gittiğini belirten 15 yaşındaki Rıdvan Kaymaz ise, “Dershaneye hazırlanıyorum. Biraz daha fazla para vermem gerekiyor. Daha fazla çalışmam gerekiyor. Yarınımız için bugünden çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
Bayram harçlıklarını toplamak için 1 aya yakındır çalıştığına değinen Süleyman Kesen ise, “Hem aileme de katkıda bulunuyorum. Kimseden para istememe gerek kalmıyor. Ayaklarımın üzerinde durmayı öğreniyorum.” diye konuştu.
Birçok ilçede çeşitli işlerde çalışan ve alın teri döken çocukların evlerine helal lokma götürebilmek için zor şartlarda çalışması, bölgedeki şiddet olaylarına kandırılarak alet oldukları düşüncesini akıllara getiriyor.


“Çocuklarımıza sahip çıkalım”


Konuyla ilgili İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) değerlendirmelerde bulunan Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Recep Güneş, maddi durumu çok düşük olan öğrencilerin zor şartlarda, kötü koşullarda çalışmalarının önüne geçmek için kırtasiye, yemek ve giyecek ihtiyacının karşılanmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.


Türkiye’de genel olarak okullardaki öğrencilere kısmen yardım yapıldığını belirten Güneş, “İhtiyaç sahibi ailelerin veya yetim ve öksüzlerin kırtasiye, yiyecek ve giyecek ihtiyaçları karşılanmalıdır. Herkesi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Çocuklarımıza sahip çıkalım.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler