1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Çocuk felci aşı kampanyası
Diyarbakır'da Çocuk felci aşı kampanyası

Diyarbakır'da Çocuk felci aşı kampanyası

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü 'Çocuk felci aşı kampanyası' ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet ASLAN açıklamasında şunları söyledi.

ÇOCUK FELCİ AŞI KAMPANYASI BAŞLIYOR

Çocuk Felci (poliomyelit), virüsün sebep olduğu ve hastalığa yakalanan bazı çocuklarda kalıcı felce yol açabilen bir hastalıktır. Hastalık virüsü su ve besinlerle ağız yoluyla alınmaktadır. Hastalıktan korunmada en etkili yöntem aşılanmaktır.

Çocuk felci hastalığının dünyadan yok edilmesi amacıyla Polio Eradikasyon Programı kapsamında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapılan çalışmalar sonucu başarıya ulaşılmış olup en son çocuk felci vakası 1998 yılında tespit edilmiştir. Ve bu nedenle 2002 de Dünya Sağlık Örgütü tarafından 53 ülkeden biri olarak ülkemize poliodan arındırılmış bölge olarak sertifikası verilmiştir. Ancak dünyada halen çocuk felci virüsünün dolaşımının devam ettiği bölgeler bulunmaktadır. Bu durum vahşi polio virüsünün dünyadan tamamen yok edilene kadar aşılama çalışmalarının devam edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Bu nedenle ilimizin de içinde bulunduğu 6 ilde(Van, Hakkâri, Mersin, Siirt ve Batman) illerinde Bakanlığımızca aşı kampanyası başlatılmıştır. Aşılamanın ilk turu 7-13 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Aşılama Mopping-Up(Silip Süpürme) Stratejisi ile 0-59 aylık aşılı veya aşısız tüm çocuklarımıza sağlık personellerimiz tarafından kapı kapı dolaşılarak ''ağızdan iki damla'' şeklinde yapılacaktır.
Kampanya süresince çocuklarımızın aşılanması çocuk felci hastalığından korunmaları açısından büyük önem arz etmektedir.

 

HABERE YORUM KAT