1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da cinsel istismar davası
Diyarbakır'da cinsel istismar davası

Diyarbakır'da cinsel istismar davası

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 13 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında 40 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan öğretmen S.C'nin yargılanmasına başlandı.

A+A-

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık S.C, mağdur S.T, mağdurun ailesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili avukat Serdar Akdemir ile tarafların avukatları katıldı.

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uyguluma Merkezi Genel Koordinatörlüğü adına avukat Kezban Yılmaz, duruşmalara katılma talebini içeren dilekçesini mahkemeye sundu.Mahkeme başkanı, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uyguluma Merkezi Genel Koordinatörlüğü'nün doğrudan suçtan zarar görmediği gerekçesiyle katılma taleplerinin reddine karar verdi.

Tutuklu sanık öğretmen S.C. savunmasında, S.T'nin öğrencisi olduğunu ve kendisine yönelik bir baskısının olmadığını savundu. Mağdur S.T'nin kendisiyle sürekli görüşmek istediğini, mektuplar yazdığını iddia eden S.C, olay günü de aracına izinsiz bindiğini, yapığının yanlış olduğunu anlatmak isterken uygunsuz davranışlarda bulunduğunu öne sürerek, "Bir ara kendimi kaybettim. Bu sırada polis geldi. Bir hata yaptım. S.T'yi kesinlikle zorlamadım'' dedi.

Mağdur S.T'nin sanık ve ailesinin önünde beyanda bulunmakta zorlandığını ifade etmesi üzerine mahkeme başkanı, sanık ve ailenin duruşma salonundan çıkardı.

Daha sonra ifadesi alınan S.T, öğretmeninin kendisini arabaya davet ettiğini, daha sonra götürdüğü yerde "notunu düşürme tehdidi"yle cinsel istismarda bulunduğunu, giysilerini çıkarmaya çalıştığı sırada polislerin geldiğini öne sürdü.

Sanık avukatı Muhammed Önek ise toplumsal baskı yaratılarak müvekkilinin mağdur edilmeye çalışıldığını aktararak, müvekkilinin öğretmen olduğunu, suç vasfının değişme ihtimaline karşı müvekkilinin tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Mağdur S.T'nin avukatı Gazal Bayram da, mağdurun yaşının 15'ten küçük olduğunu ve yasal olarak rızasının yetersiz olduğunu aktararak, "Olayda hürriyeti tahdit suçu da işlenmiştir. Söz konusu eylemler nedeniyle ruh halinin bozulup bozulmadığı konusunda rapor alınmalıdır. Sanığın tutukluluk halinin devamını istiyoruz'' diye konuştu.

Savunmaların ardından duruşmaya bir süre ara veren mahkeme heyeti, daha sonra "suçun vasıf ve mahiyeti", "mevcut delil durumu" ve "kuvvetli suç şüphesinin varlığı" gerekçesiyle sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

-İddianameden-

İddianamede, öğretmen S.C'nin "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" ve "Cinsel amaçla çocuğu hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından TCK'nın 103/2,3,6 ile 109/1,3-f,5,53 ve 63 maddeleri gereği 40 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması ve belli haklardan yoksun bırakılması istenmişti.

HABERE YORUM KAT