1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da cinayet davası
Diyarbakır'da cinayet davası

Diyarbakır'da cinayet davası

Bismil ilçesinde cesedi bulunan kişinin katil zanlılarına müebbet hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşmasında 3 sanık tahliye edildi.

A+A-

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya tutuklu sanıklar F.C, M.E.A, M.O. ve Z.E. ile avukatları hazır bulundu. Sanık F.C. savunmasında, 2008 ile 2011 yılları arasında Batman Cezaevi'nde yatarken maktul Felemez Barut ile M.O. ve Z.E ile aynı koğuşta kaldığını söyledi.

Maktul ve sanıklarla burada görüştüğünü belirten F.C, şöyle konuştu:

"Cezaevindeyken 'Aramızda anlaşalım' dediler. Anlaşmalarına göre suçu Barut kabul edecekti. Bunun karşılığında ise M.E.A, M.O. ve Z.E. maktule 25'er bin verecekti. Daha sonra ben tahliye oldum. Maktul ile diğer arkadaşların da tahliye olduğunu duydum. Kulp'ta maktulle görüştüm. Z.E. ve M.O. ile Batman'da görüştüm. Bana maktul Barut'a, 'O kadar para verdik ancak bizi hiç arayıp sormuyor. Onu görürsen söyle paramızı geri versin aramızda farklı bir şey çıkmasın' dediler. Maktul ile görüştüğümde ise paraların geri vermek zorunda olduğunu anlattım. O da biz cezaevinde anlaştık. Bu nedenle parayı vermeyeceğini söyledi. Maktul ile daha sonra Silvan'da dükkan bakmak için görüştük. Ayrıldıktan sonra bir daha haber alamadım. Tahliyemi istiyorum."

Sanık M.O 'da, cezaevindeki anlaşma meselesinin doğru olduğunu anlatarak, "Cezaevi'nde çıktıktan sonra hiçbir şekilde maktulü aramadım. Hiçbir görüşmem de olmadı. Tahliye olduktan sonra F.C. bize geçmiş olsuna geldi. 'Maktul Barut ile tahliye oldunuz, parayı geri almayacak mısınız?' diye sordu. Ben de parayı geri alma gibi bir hakkımızın olmadığını söyledim. Sonrasında maktulün kaybolduğunu duyduk. Suçsuzum tahliyemi istiyorum" dedi.

Cumhuriyet savcısı hazırladığı mütalaada, sanıkların üzerilerine atılı "suçun vasıf ve mahiyeti" ve "mevcut delil durumu" dikkate alınarak tutukluluk hallerinin devamına ve eksikliklerin giderilmesi yönünde görüşünü bildirdi.

Müşteki avukatı Zafer Gür, Cumhuriyet savcısının hazırlamış olduğu mütalaaya katıldıklarını belirterek, dosyadaki tüm bilgi ve belgeler dikkate alınarak sanıkların tutuklu yargılanmalarını talep etti.

Mahkeme başkanı, sanıkların savunmalarının ardından duruşmaya ara verdi. Aranın ardından sanıklardan M.E.A, M.O. ve Z.E'nin tahliyesine, sanık F.C'nin ise tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden-

İddianamede, Batman'da ikamet eden şüpheliler M.E.A, M.O. ve Z.E'nin alacak meselesinden dolayı şüpheli F.C'nin yardımıyla bir araya geldiği ve Barut'un kafasına sert bir cisimle vurarak öldürdükten sonra para, silah ve aracını yağmaladıkları belirtilerek, bu kişilerin her biri için "birden fazla kişi tarafından birlikte yağma", "bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek" suçlarından TCK'nın 37/1,82, 149/1,53/1,63 maddeleri gereği ağırlaştırılmış müebbet ile ayrıca 15 yıla kadar hapisleri isteniyor.

HABERE YORUM KAT