1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da çete operasyonları
Diyarbakır'da çete operasyonları

Diyarbakır'da çete operasyonları

Diyarbakır ve Şanlıurfa'da emniyet, yurttaşlara korkul salan çetelere karşı ayrı ayrı düzenlenen operasyonlarda toplam 48 kişiyi gözaltına aldı.

A+A-
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, yurttaşları tehdit edip korkutarak baskı kuran ve başka suçlardan da aranan 13 kişiyi gözaltına aldı.
 
 
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, teknik takip ve istihbari bilgiler ışığında operasyon düzenledi.
 
 
Derlenen bilgiye göre, bu çerçevede yurttaşları tehdit edip korkutarak baskı kuran 13 kişi tespit edildi. Bu kişiler düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü'nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, söz konusu çeteye yönelik, daha önce çeşitli tarihlerde yapılan operasyonlarda 16 kişinin tutuklandığı belirtildi. Açıklamada geçmişte çete elemanlarında  3 silah, 110 kilogram uyuşturucu madde ile bin 540 uyuşturucu madde içerikli hap ele geçirildiği kaydedildi. Açıklamada son operasyonda ele geçirilenlerle ilgili olarak da şöyle denildi:
 
 
“İş yeri kurşunlama, tehdit ve cebir suçlarını işleyerek, halk üzerinde korku, baskı panik ve infial ortamı oluşturdukları, bölgenin illegal hakimiyetini ele geçirmeye çalıştıkları, esnafı sürekli tedirgin ettikleri, halkın can güvenliğini tehlikeye soktukları, ülke genelinde uyuşturucu madde ticareti konusunda aktif olarak faaliyet gösterdikleri, sokak aralarında torbacı olarak tabir edilen örgüt mensupları marifetiyle uyuşturucu satışı ve dağıtımı yaptığı tespit edilen silahlı suç örgütüne yönelik 24 Nisan'da yapılan eş zamanlı operasyon neticesinde İ.K, G.B., E.Y., R.E., S.A., M.D., M.Ş.E., K.S., F.E., M.A., A.K., E.A. ve R.A. isimli 12 şahıs yakalanarak gözaltına alınmışlardır. Şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramada 2 silah, 3 şarjör, 34 mermi, 2 pala, 10 gram esrar maddesi, 98 uyuşturucu madde içerikli hap ele geçirilmiştir"
 
 
Açıklamada, çete mensuplarının 1 tasarlayarak adam öldürme, azmettirme eylemi, 1 kundaklama, 9 silahla adam yaralama, öldürmeye teşebbüs eylemi, 3 ölümle tehdit, sindirme eylemi, 7 iş yeri ve ikamet kurşunlama, yağma eylemi, 5 uyuşturucu madde ticareti ve sevkiyatı eylemlerine karıştıklarının tespit edildiği ileri sürüldü.
 
 
Diğer yandan Şanlıurfa merkezli, 12 ilde özel tıp merkezi ve hastanelere yönelik düzenlenen bir başka operasyonda gözaltına alınan 36 kişiden 12'si tutuklandı.
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 21 Nisan'da Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Ankara, Adıyaman, Antalya, Adana, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Kahramanmaraş'ta düzenledikleri operasyonda gözaltına alınan aralarından doktor, sağlık çalışanı, hastane sahibi ve SGK yetkililerin de bulunduğu 36 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından adliye sevk edildi.
 
 
Suç örgütü kurarak evrakta sahtecilik yaptıkları ve başkasına ait kimlik bilgilerini izinsiz kullanarak devleti zarara uğrattıkları iddiasıyla mahkemeye sevk edilen 36 şüpheliden 12'si tutuklandı, diğer şüpheliler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT