1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da cenazeleri alma girişimi başarısız oldu
Diyarbakır’da cenazeleri alma girişimi başarısız oldu

Diyarbakır’da cenazeleri alma girişimi başarısız oldu

Diyarbakır’da valilik cenazelerin bulunduğu Çiftehan sokağındaki sokağa çıkma yasağını 2 saatliğine kaldırdı.

A+A-

Ancak oluşturulan heyet, hem çatışmalar hem de polisin cenazelerin bulunduğu sokaktaki olası silah ve mühimmatların da birlikte alınması şartını getirince cenazeler alınamadı.


Diyarbakır’da 2 Aralık gününden bu yana merkez Sur ilçesinde sürdürülen sokağa çıkma yasağı, dün öğleden sonra beklenmedik bir şekilde 2 saatliğine kaldırıldı. Diyarbakır Valiliği, yazılı bir açıklama yaparak, Çiftehan sokağında yasağın 2 saatliğine kaldırıldığını duyurdu.

Açıklamada “İlçemiz Sur içinde bulunan 15 mahallemizin 6'sında (Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş) caddesinde kamu düzeninin sağlanması,pkk mensuplarınca sokak aralarına oluşturulan barikatların kaldırılması, hendeklerin kapatılması ve kurulan bombalı düzeneklerin imhası çalışmaları esnasında sivil vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini teminat altına alma adına 11 Aralık 2015 Cuma günü saat 16.00 itibari ilan edilen sokağa çıkma yasağı, Dabanoğlu mahallesinde bulunan Çiftehan sokak için 12 Ocak 2016 Salı günü saat 14.30-16.30 arasında geçerli olmak üzere geçici olarak kaldırılmıştır” denildi.


Kısa süre sonra yasağın aslında uzun süredir sokakta bekleyen cenazelerin alınabilmesi için varılan uzlaşma üzerine kaldırıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Sur’da sokaktati cenazelerin alınması için valilikle yapılan görüşme üzerine, yasağın kısa süreliğine kaldırılması benimsendi. Bunun üzerine cenazeleri almak için aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclisi Üyesi Saliha Aydeniz, Kürdistan Hukukçular Meclisi Başkanı Serhat Eren, cenazeleri sokakta bulunan İsa Oran, Mesut Seviktek, Ramazan Öğüt ve Rozerin Çukur'un ailelerinden oluşan bir heyet kuruldu. Heyete ayrıca 3 de cenaze aracı ile cenazeleri taşımak için gönüllü olan 6 erkek partili dahil oldu.


Yasağın kalktığı anlarda heyet, çok sayıda gazeteci eşliğinde, Dağkapı meydanından Gazi caddesine gelerek, cenazelerin bulunduğu sokağa yöneldi. Ancak Hasanpaşa Hanı’nın önünde basın mensupları ile olayı izleyen yurttaşların ilerlemesine izin verilmedi. Heyet ve cenaze araçları sokağın başına gittiği sırada Sur’un iç mahallelerinden silah ve patlama sesleri duyuldu. Sık sır askeri zırhlı personel taşıyıcıları ile zırhlı polis araçlarının gelip gittiği görüldü. Zaman zaman ambulansların da süratli Gazi caddesine gelip yaralı alarak geri döndüğü gözlendi. Ambulanslardan birinin çatışmalarda yaralanan bir uzman çavuşu alıp hastaneye götürdüğü belirtildi.


Gazeteciye gözaltı girişimi ve tehdit iddiası


Zaman zaman hem bekleyen yurttaşlarla polis arasında hem de gazetecilerle polis arasında gerilim de yaşandı. Polis sık sık heyetin gelmesini bekleyen gazeteciler ve halkı kaldırımda beklemeleri konusunda uyardı. Bir ara jandarma özel harekat giysisi olan bir görevli bir gazetecinin fotoğraf makinesine el koyup,gazeteciyi de gözaltına almak istedi. Ancak özel harekatçıya direnen gazeteci, makinesini güçlükle kurtardı. Bu sırada özel harekatçının gazeteciyi kaybetmekle tehdit edildiği iddia edildi.
 
Yaklaşık bir saat süren bekleyişin ardından heyetten Sibel Yiğitalp ile Raci Bilici, basın mensuplarının bulunduğu bölgeye gelerek, cenazelerin çatışmalar nedeniyle alınamayacağını söyledi. Yiğitalp, Cizre’de sokaktaki cenazeleri almak isteyenlerin üzerine açılan ateşle yaşamını yitirenler olduğunu hatırlatarak, benzer bir şekilde ailelerin ve cenazeleri alacak olan heyetin yaşamını tehlikeye atmanın doğru olmayacağını vurgulayıp, cenazeleri bu yüzden alamayacaklarını bildirdi. Yapılan açıklamadan sonra aileler ve heyetin diğer üyeleri de sokağın başından geri döndü.
 
23 Aralık 2015 tarihinde asker ve polislerin açtığı ateşle katledilen İsa Oran, Mesut Seviktek ve 30 Aralık'ta katledilen 16 yaşındaki Ramazan Öğüt ile yasağın 38'inci gününde Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Süleyman Nazif İlkokulu yakınlarında katledilen Rozerin Çukur'un (17) aileleri 11 gündür İHD Diyarbakır Şubesi'nde açlık grevindeydi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler