1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da çatışmalar yeniden şiddetlendi
Diyarbakır'da çatışmalar yeniden şiddetlendi

Diyarbakır'da çatışmalar yeniden şiddetlendi

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sabah saatlerinde başlayan operasyonda şiddetli çatışmalar yaşanırken ilçeye çok sayıda polisin sevk edildiği bildirildi.

A+A-

Sur ilçesinin 6 mahallesi ve 1 caddesi ile girişindeki Şeyh Sait Meydanı'nda 9 günün ardından kaldırılan ancak önceki gün saat 16.00'da yeniden uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağının ardından şiddetli çatışmalar sürüyor.

 

İlçede, sabah saatlerinde geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Çok sayıda özel harekat polisleri ile terörle mücadele ekiplerinin katılımıyla yapılan operasyonda, saldırganlar ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Yer yer bomba seslerinin de yükseldiği ilçede operasyonlar tüm hızıyla sürüyor.

 

VATANDAŞ KAMERAYI AÇARAK YAŞANANLARI ANLATTI


Geçtiğimiz günlerde Melikahmet Caddesi üzerinde saldırganların  roketli saldırısı sonrası yaşanan şiddetli çatışmaların ardından cadde harabeye dönerken bir vatandaş o bölgede yaşananları anlattı.

 

Cep telefonu kamerasıyla cadde üzerinde gezen vatandaş, yaşananları çektiği telefona anlatarak tahribatı gözler önüne serdi. Yaşanan şiddetli çatışmalardaki tahribatı çeken vatandaş o anları an be an cep telefonuna kaydetti. İlçede yaşayan vatandaşların büyük bir kesiminin göç ederken bir kısmının ise yasak olmayan mahallelere giderek yakınlarının evlerine sığındığı belirtildi. 


Öte yandan, ilçede son 11 gün içerisinde 2 polis şehit oldu, 14 polis yaralandı, çıkan çatışmalarda toplam 31 saldırgan etkisiz hale getirildi.

ASKER SUR'A GİRDİ


Saldırganların  barınarak hendek kazıp, barikatlar kurduğu Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 17 saat arayla yeniden sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından asker de polise takviye için ilçeye girdi.

 

Saldırganlarla güvenlik kuvvetleri arasında çatışmaların aralıksız sürdüğü ilçeye takviye olarak giren asker, zırhlı araçlarla saldırganların  bulunduğu noktalara yakın bölgede giriş ve çıkışları tutuyor. Askerin güvenlik önlemi aldığı Sur'da saldırganların etkisiz hale getirilmesi için özel harekat timlerinin dört koldan kontrollü olarak ilerlediği belirtildi. 

 


(BE-AKK-MK-Y)

HABERE YORUM KAT