1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Çanakkale Zaferi kutlamaları
Diyarbakır'da Çanakkale Zaferi kutlamaları

Diyarbakır'da Çanakkale Zaferi kutlamaları

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle tören düzenlendi.

A+A-
Törende şehit yakınları ve bazı öğrenciler gözyaşlarını tutamadı. Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Hava ve Kara Şehitliği'nde düzenlenen törenle yapıldı.
 
Törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Dicle Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, vali yardımcıları, merkez ilçe kaymakamları, askeri erkan, gaziler, şehit yakınları ve öğrenciler katıldı. Program, çelenklerin bırakılmasının ardından tüfek atışı ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
 
Programda konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Çanakkale şehitlerinin, tarih boyunca dünyanın dört bir yanında ve Çanakkale'de gösterilen üstün cesaret ile kahramanlıklarıyla, dünya milletinin takdirini ve saygısının kazandığını söyledi.
 
Vali Aksoy, "Sizlerin kanlarıyla yazılan bu kahramanlık destanı milletimizin asla bağımsızlığını kaybetmeyeceğinin en büyük ispatıdır. Hatıralar emin olun ki ilelebet yaşatılacaktır. Devletimize ve milletimize emanet olan ailelerimiz daima yanlarında olacaktır. Bu duygularla başta cumhuriyetimizin kurucusu gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmet ve gazilerimizi şükran ile anıyoruz" dedi.
Etkinliklerde yoğun güvenlik önlemi alınırken, şehit yakınları ve bazı öğrenciler gözyaşlarına hakim olamadı.
 
Program şehitlerin kabristanına bırakılan karanfil ve okunan dualar ile sona erdi.
 
TÖRENE BELEDİYEDEN YETKİLİ KATILMADI
 
Öte yandan, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen törene, Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyelerden herhangi bir yetkilinin katılmaması dikkat çekti.
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT