1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da buruk anneler günü
Diyarbakır'da buruk anneler günü

Diyarbakır'da buruk anneler günü

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Kadın Komisyonu tarafından Diyarbakır'da merkez Kayapınar ilçesindeki bir parkta bulunan "Roboski Anıtı" önünde anneler günü etkinliği düzenlendi.

A+A-

Etkinlikte Uludere olayında çocuklarını kaybeden 5 kadın ile toplumsal gösterilerde çocukları ölen anneler buluşturuldu. Düzenlenen etkinliğe Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak da katıldı. 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinlikte KESK adına yapılan açıklamanın ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak bir konuşma yaptı.

KIŞANAK, "BİR ANNE OLARAK FERYAT EDİYORUM"

Konuşmasında çözüm süreci nedeniyle can kayıpları yaşamadığı bir süreç yaşandığını belirten Gültan Kışanak, "Ancak, toplumsal gösterilerdeki şiddet nedeniyle can kayıpları devam ediyor. Roboskili anaların hiç bir talebinin karşılanmadığı bir süreçte bulunuyoruz. Roboski çok çarpıcı bir konu ve istenirse kolaylıkla anaların acıları dindirilebilir. Savaş uçaklarıyla paramparça edilmiş 34 insanımız ve onların anneleri var. Yapılabilecek tek şey bu talimatı verenlerin yargı önüne çıkarılmasıdır.

Bu kadar açık bir suç var ortada. Kimlerin ve nasıl yaptığı hiyerarşik olarak zaten tanımlanmış. Ama, bunlar adalet karşısına çıkarılmıyor. Buradan bir kez daha bir anne olarak feryat ediyoruz. Vicdanımız, annelik duygumuz bunu kabul etmiyor. Roboskili anaların yüreğindeki acıyı anlamadan bir kadının kendisine ben anayım demesi mümkün değil. Bu topraklarda yaşayan bütün anaların yüreği aynı feryatla dolmalıdır. Bir anne olarak yüreğimi Roboskili anaların yüreğine katıyorum. Onların acısını hissediyorum ve bu acının dinmesi için onlarla birlikte feryat ediyorum, isyan ediyorum. Annelik duygum bunu kabul etmiyor."dedi.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDULAR

Kışanak'ın konuşmasının ardından Uludere'de savaş uçaklarının bombalaması sonucu hayatını kaybeden 34 kişinin fotoğraflarının bulunduğu pankart etkinlik alanına getirildi. Pankartın getirilmesi üzerine Uludere'li anneler gözyaşlarına boğuldu. Pankartta oğlu Servan Encü'nün fotoğrafını öperek gözyaşı döken Leyla Encü, etkinlik için toplanan kadınları gözyaşlarına boğdu. Bu sırada Uludereli bir anne de ölen oğlundan kalan ayakkabıyı çıkararak gözyaşları içinde pankartın üstüne koydu. Bir kadının Uludere olayı ile ilgili Kürtçe ağıt yakması üzerine de ölenlerin anneleri uzun süre gözyaşı döktü.

Etkinlikte daha sonra konuşan ve Uludere olayında oğlu Camal Encü'yü kaybeden Hazal Encü, sadece çocuklarının katillerini istediklerini ve adalet aradıklarını ifade etti. Törende Lice'deki karakol protestosu sırasında vurularak ölen Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım da gözyaşları arasında bir konuşma yaptı.

HABERE YORUM KAT