1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da bir polis işkencesi iddiası
Diyarbakır'da bir polis işkencesi iddiası

Diyarbakır'da bir polis işkencesi iddiası

Diyarbakır'da akrabaları arasında çıkan kavgayı ayırmak amacıyla olay yerine giden Ömer Şenyit ve Ömer Tekin, gözaltına alındıklarını ve götürüldükleri karakolda işkenceye maruz kaldıklarını iddia ettiler.

A+A-

Diyarbakır'da (Amed) akrabaları arasında çıkan kavgayı önlemek amacıyla olay yerine giden Ömer Şenyit ve Ömer Tekin, önce polisin gazlı müdahalesine, ardından da gözaltına alınarak götürüldükleri 10 Nisan Polis Karakolunda saatlerce süren feci bir işkenceye maruz kaldıkları iddiasında bulundular. Tekin ve Şenyit, sözkonusu polisler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını kaydettiler.

Bağlar İlçesi İskanevleri semtinde ikamet eden akrabaları arasında 14 Temmuz'da gece 21.30 sularında çıkan kavga sonrası iki genç gözaltında tutuldukları karakolda işkenceye maruz kaldıklarını öne sürdüler.

Akrabalarının kavga ettikleri duyumu üzerine, çıkan kavgayı önlemek amacıyla olay yerine gittiklerini belirten Ömer Şenyit, akrabalarını sakinleştirmeye çalıştığı sırada gelen polislerin sıktığı biber gazına maruz kaldığını söyledi.

Çok sert bir müdahale olması nedeniyle olay yerinden koşarak uzaklaşmaya çalıştıklarını ifade eden Şenyit " Olay yerine polisler geldi ve yüzümüze gözümüze biber gazı ile müdahale ettiler. Biz de olay yerinden koşarak uzaklaşmaya çalıştık. Akrabalarımızla kavga edenlerin biz olduklarını zannediyorlardı. Yanık köşk civarına kadar bizi kovaladılar. Orda durdurdular bizi. Yere yatırıp, ters kelepçelediler. Kabzalarla, tekmelerle bize vuruyorlardı. Çok dövdüler. Üzerime oturup gırtlağımı sıkmışlardı. Konuşamıyor, nefes alamıyordum" dedi. Ardından polis arabasına bindirildiklerini ve karakola götürüldükleri süre boyunca arabada darp edildiklerini sözlerine ekleyen Şenyit, " Karakola götürülene dek arabanın içersinde dövdüler. Karakola getirdiklerinde ise çok pis küfürler etmeye başladılar. Anamıza, bacımıza sövdüler. Bize söylenmedik şey bırakmadılar. Öyle olunca dayanamadım artık, bende onlara küfür ettim" diye konuştu.

'Anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getirdiler'


Karşılıklı yaşanan küfürleşmenin ardından " sen akıllı olmayacaksın" sözleri ile tehdit edildiğini aktaran Şenyit, "Beni karanlık bir odaya koydular. Arkadan elimi yine ters kelepçeleyip bir şeyle bağladılar, sonra tavana doğru havalanmaya başladım. Ben havada asılı olduğum sırada hepsi, yumruk ve tekmelerle vurmaya başladılar. Beni çok pis bir şekilde dövdüler" dedi. Yüzüne su çarptıkları sırada, gördüğü şiddetin etkisi ile bayıldığını ve yere indirildiğini fark ettiğini belirterek konuşmasını sürdüren Şenyit, daha sonrasında da arkadaşını karşısında aynı şiddete maruz kalırken gördüğünü söyledi. Şenyit " Ayılınca Ömer'i karşımda gördüm. Ayak topukları ile vuruyorlardı. Boğazını sıkmışlardı. Bende tepki verince yeniden dövmeye başladılar" dedi.

Altı saat boyunca işkence gördüklerini, ardından hastaneye götürüldüklerini belirten Şenyit, hastane dönüşünde tekrar dövüldüğünü ve 2 saat sonrada serbest bırakıldıklarını aktardı. "Bizi bırakana kadar, anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getirdiler" sözleri ile yaşadığı polis şiddetini tarif etmeye çalışan Şenyit, "Bu yaşadıklarımızın Türkiye'de, Kürdistan'da olmaması gerekiyor. Bize çok zulmettiler. Bize köpek muamelesi ettiler. İnsanlık dışı bir şeydi" diyerek işkenceye maruz kaldığını iddia etti.

Polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklar

Polis şiddetine maruz kaldığını belirten Ömer Tekin ise, Şenyit'in anlatımlarını doğrulayarak şunları kaydetti: " Arabanın içersinde çok dövdüler. Ağzımızı burnumuzu kırdılar. Bizi karakola götürüp orda da devam ettiler. Hortumla bizi ıslattılar, elimizi kelepçeleyip astılar bir odanın içinde. Kolum, yüzüm, bacağım her tarafımı darp ettiler, kaşımı, dudağımı patlattılar, çok küfür ediyorlardı. gelen giden vuruyordu."

Kendilerine yapıldığını iddia ettikleri işkencenin ortaya çıkması için ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydeden Şenyit ve Tekin, İHD Diyarbakır Şubesinden hukuki destek talep ederek söz konusu polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirttiler.

 

HABERE YORUM KAT