1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da bir polis işkence iddiası daha
Diyarbakır'da bir polis işkence iddiası daha

Diyarbakır'da bir polis işkence iddiası daha

Polislerin işkencesine maruz kaldığını iddia eden üniversite öğrencisi Recep Demir, gözaltında.

A+A-

Polislerin kendisine "Bunun yüzüne vurmayalım ve cop kullanmayalım başımız ağrımasın sonra. Sizin bu ülkede yaşamaya hakkınız yok. Sizi burada yaşatmayacağız. Defolun dağa çıkın pis Kürtler" dediğini ileri sürdü. 

Diyarbakır'ın Sur ilçesi Urfakapı yakındalarında dün akşam saatlerinde berbere traş olmaya gittiği esnada kimlik kontrolü için durdurulan üniversite öğrencisi Recep Demir polisler tarafından darp edildiğini iddia etti. Demir, kendisine doğru gelen sivil giyimli 2 kişinin kendisinden kimlik istemesi sonucu kişilerin polis olduğuna inanmadığı için kimliğini vermek istememesi sonucu, olay yerine resmi giyimli polisler geldi. Resmi plakalı polis araçlarıyla olay yerine gelen polisler Demir'i yaka paça gözaltına alarak Çarşı Merkezi Polis Karakolu'na götürdü. Hem gözaltına alınmadan önce, hem de gözaltı esnasında polisin hakaret ve işkencesine maruz kaldığını söyleyen Demir, polislerden şikayetçi olacağını kaydetti.

'Cop kullanmayalım, yüzüne de vurmayalım başımız ağrımasın'

Polis merkezine götürüldükten sonra, darp ve hakarete maruz kaldığını kaydeden Demir, polislerin kendisine, "Sizin bu ülkede yaşamaya hakkınız yok. Sizi burada yaşatmayacağız. Defolun dağa çıkın pis Kürtler" dediğini ileri sürdü. İşkence sonrası rapor almak için gittiği hastanede doktorların kendisi ile ilgilenmediğini belirten Demir, "Yüzüme bile bakmadılar. Benimle değil, polislerle konuştular" dedi.

Gece saatlerinde gözaltından bırakıldığını belirten Demir, gözaltında olduğunun ailesine Haber verilmediğini kaydetti. Demir, gözaltı sonrası gittiği özel bir hastanede darp raporu almak istediğini, fakat hastane yetkililerinin kendisine, "Şimdi git. Dava açtığında biz mahkemeye göndeririz" dediğini söyledi. Kürt kimliği nedeniyle böyle bir işkenceye maruz kaldığını söyleyen Demir, yaşadıkları ile ilgili suç duyurusunda bulunacağını ve İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvuracağını ifade etti.

Polis şiddeti artıyor!

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesine bağlı Diclekent semtinde 18 Haziran günü Canser Elgörmüş (19) isimli genç, polisin şiddetine maruz kaldığını iddia ederek, İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulunmuştu.

Diyarbakır'ın ilçe ve köylerinde seyyar satıcılık yapan Abdullah Tarhan isimli yurttaş da, 6 Haziran günü özel aracı ile Eğil ilçesinden Diyarbakır'a dönmekte iken sivil polislerin şiddetine maruz kaldığını iddia etmişti. İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvuruda bulunan Tarhan, polisler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT