1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da bir ilk: Otomatik sulama sistemi
Diyarbakır'da bir ilk: Otomatik sulama sistemi

Diyarbakır'da bir ilk: Otomatik sulama sistemi

Bağlar'da son zamanlarda artan yol yapım ve kaldırım çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, Aydın Arslan Bulvarı'nda orta refüj ve kaldırımlar Diyarbakır'da bir ilk olan otomatik sulama sistemi ile sulanacak.

A+A-

DİYARBAKIR Merkez Bağlar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, 700 metre uzunluğundaki Aydın Arslan Caddesi'nde TEDAŞ'ın bölgede elektrik hatlarını yer altına alması sonucu aksayan yol yapım ve kaldırım çalışmalarına başladı. Selahattin Eyyubi Mahallesi Aydın Arslan Bulvarı ve ara sokaklarında devam eden çalışmada orta refüj ve kaldırımlar için Diyarbakır'da bir ilk olan toprak altı sulama sistemi kullanılacak.

'Gecikmeyi telafi edeceğiz'

Kaldırımların her iki tarafını da yeşillendirerek yeni bir peyzaj düzenlemesi yapacaklarını açıklayan Bağlar Belediyesi Fen İşleri Peyzaj Sorumlusu Ferit Tutşi, engelliler için yürüyüş aksanı yapacaklarını söyledi. Yol yapım ve kaldırım çalışmalarına iki ay önce başladıklarını fakat TEDAŞ'ın elektrik hatlarını yeraltına alması sebebiyle geciktiğini belirten Tutşi, “Çok hızlı bir performansla bu gecikmeyi telafi etmeye çalışıyoruz” dedi.

'İlki gerçekleştireceğiz'

Yapım çalışmalarının, ara sokaklarda döşenilen parke taşlarla sınırlı kalmayacağını aktaran Tutşi, “Çalışmalarımız aynı zamanda refüj düzenlemeleri, ekolojik bantlar, oturma birimleri şeklinde devam edecek. Aydınlatma sistemi ile sokağın görünürlüğünü güzelleştirmeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımızı kısa bir sürede bitirmeyi düşünüyoruz. Yapacağımız kaplamalarda Diyarbakır'a özgün bazalt taşı ve traverten taşı kullanacağız” diye konuştu. Halktan çok olumlu tepkiler aldıklarını kaydeden Tutşi, refüjlerde ve kaldırımlarda otomatik sulama sistemini kullanarak Diyarbakır'da bir ilki gerçekleştireceklerini belirtti. 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum