1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da bin 680 kişiye FETÖ işlemi
Diyarbakır’da bin 680 kişiye FETÖ işlemi

Diyarbakır’da bin 680 kişiye FETÖ işlemi

FETÖ terör örgütüne yönelik Diyarbakır’da gerçekleştirilen operasyonlar ve soruşturmalar kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarda görevli bin 21 kişiye idari, 659 kişi hakkında da adli işlem yapıldığı bildirildi.

A+A-

YAPILAN ADLİ İŞLEMLER

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri içine yuvalanmış FETÖ/PDY mensuplarının 15 Temmuz gecesi kalkıştıkları ve halkın iradesine sahip çıkması sonucu başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından, tüm Türkiye’de olduğu gibi Diyarbakır’da da bu yapıya karşı adli çalışmalar başlatıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

ASKERİ KURUMLARDA 244 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI
 
“Başlatılan bu adli çalışmalar sonucunda Diyarbakır’da; askeri kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda toplam 244 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 24’ü tutuklanmış, 32’si adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, 42 kişi halen gözaltında bulunmaktadır ve 146 kişi de serbest bırakılmıştır.

EMNİYETTE 44 KİŞİ TUTUKLANDI

Emniyet kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda 83 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 44’ü tutuklanmış, 36’sı adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. 2 kişi halen gözaltında bulunmakta ve 1 kişi de serbest bırakılmıştır.

ADLİYE’DE 37 KİŞİ TUTUKLANDI

Adliye ve İnfaz Kurumunda yapılan çalışmalarda 70 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 37’si tutuklanmış, 12’si adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır, 21 kişi ise halen gözaltında tutulmaya devam edilmektedir.

D.Ü.’DE 9 KİŞİ TUTUKLANDI

Dicle Üniversitesine yönelik yapılan çalışmalarda toplam 56 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 9’u tutuklanmış, 30’u adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır, 7 personel hala gözaltında tutulmakta ve 10 personel ise serbest bırakılmıştır.

MİLLİ EĞİTİM’DE 22 GÖZALTI

Milli Eğitim Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 25 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 22’si halen gözaltında tutulmaktadır, 1 kişi serbest bırakılmış, 1 kişi tutuklanmış, 1 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.

2 KAYMAKAM GÖZALTINDA

Dernekler Müdürlüğü’nden hakkında gözaltı kararı bulunan 12 kişi, Defterdarlıkta 3 kişi, Avukatlara yönelik yürütülen çalışmalarda 1 avukat, mülki idare amirlerinden 2 kaymakam halen gözaltında tutulmaktadır.

12 ESNAF VE İŞADAMI GÖZALTINDA

İlimizde faaliyet sürdüren iş adamları ve esnafa yönelik olarak ise 12 kişi hakkında işlem yapılmış olup bu 12 kişiden 10’u halen gözaltında bulunmaktadır, 2’si ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. Yürütülen çalışmalar kapsamında 8 sivil vatandaş hakkında işlem yapılmış, bunlardan 1’i tutuklanmış, 1’i adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, 6’sı ise halen gözaltında bulunmaktadır.

Ayrıca TCDD 5. Bölge Müdürlüğünden 1 personel, Karayolları Bölge Müdürlüğünden 1 personel, Orman İşletme Müdürlüğünden 1 personel, Devlet İstatistik Enstitüsünden 1 personel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden 1 personel,  hakkında gözaltı kararı çıkarılmış olup bu personellerin halen gözaltı işlemi sürmektedir.

SGK VE AFAD’TAN 4 PERSONEL

Sosyal Güvenlik Kurumu ve AFAD’dan 4 personel,  bankalar ve PTT’den 3 personel, sağlık kurumlarından 4 personel, Vergi Denetim Kurumundan 1 personel, Başbakanlık eski çalışanı olan 1 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış olup bu personellerin halen gözaltı işlemi sürmektedir.

İLÇELERDE 125 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILDI

İlimiz İlçelerinde ise FETÖ/PDY mensuplarının yakalanmasına yönelik çeşitli kurum ve kuruluşlarda yürütülen çalışmalarda ise toplam 125 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 21’i tutuklanmış, 54 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, 39 kişinin halen gözaltı süresi devam etmektedir. 11 kişi ise serbest bırakılmıştır. Kurumlarımızın yasa dışı yapılanmalardan arındırılması adına başlatılmış olan bu çalışmaların en hızlı şekilde tamamlanması için gerekli hassasiyet gösterilmektedir. Başlatılmış olan bu çalışmalar, yasaların gerektirdiği şekilde yürütülmeye devam edilecektir’’

İDARİ İŞLEMLER DE DEVAM EDİYOR

Diyarbakır Valiliği’nin, FETÖ’ye yönelik başlatılan idari çalışmalar sonucuyla ilgili açıklamasında ise şöyle dendi:
 “Emniyet kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda 389 kişi hakkında, Milli Eğitim Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 303 kişi hakkında, Adliye ve İnfaz Kurumunda yapılan çalışmalarda 69 kişi hakkında, Dicle Üniversitesine yönelik yapılan çalışmalarda toplam 58 kişi hakkında, Askeri kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda toplam 41kişi hakkında, TRT Diyarbakır Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 24 kişi hakkında, İl Sağlık Müd.-Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 24 kişi hakkında, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 15 kişi hakkında, Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 14 kişi hakkında, Vergi Dairesi Başkanlığı kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 11 kişi hakkında, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 10 kişi hakkında, İl Müftülüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 9 kişi hakkında, T.C.D.D. Gar Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 9 kişi hakkında, Türk Telekom A.Ş. Doğu 2.Bölge Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 7 kişi hakkında, Sosyal Güvenlik Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 6 kişi hakkında, M.T.A. Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 3 kişi hakkında, T.E.İ.A.Ş. İletim Şebekeleri İşlt. ve Bakım Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 5 kişi hakkında, Tarım ve Kırsal Alanı Kalkındırmayı Destekleme kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 3 kişi hakkında, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 3 kişi hakkında, D.S.İ. 10. Bölge Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 2 kişi hakkında idari işlem yapılmıştır.

Ayrıca; Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü, T.Ü.İ.K. Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, E.Ü.A.Ş. Dicle Ve Yöresi HES İşletme Müdürlüğü, Gümrük Müdürlüğü, Gümrük Tasfiye İşlt. Müdürlüğü, Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme 8. Bölge Müdürlüğü, Dernekler Müdürlüğü, Milli Piyango İdaresi Şube Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu Bölge Müdürlüğü olmak üzere toplam 14 kişi hakkında; idari işlem yapılmıştır. İdari işlem başlatılmış olan personel hakkında yapılacak tahkikatların sonucuna göre işlemler devam edecektir”

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT