1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da beyaz mesaj!
Diyarbakır'da beyaz mesaj!

Diyarbakır'da beyaz mesaj!

Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt, Paris'te infaz edilen 3 PKK'lı kadının Diyarbakır'da yapılan cenaze törenlerini köşesine taşıdı.

A+A-

Paris'te infaz edilen PKK'lı 3 kadının cenaze törenleri Diyarbakır'da yapıldı.

Suikastın İmralı sürecine denk gelmesi, öldürülenlerden birisinin de PKK'nın kurucusu ve örgütün Avrupa'daki para trafiğinin kilit ismi Sakine Cansız olması nedeniyle törene ilgi büyüktü. “3 kadın teröristin” cenazesine bu şekilde sahip çıkılması, üzerinde bolca düşünülmesi gereken bir husus.

Diğer yandan cenazelerin korkulduğu gibi provokasyonlara yol açmaması, katılan on binlerce insanın “siyah ve beyaz“ giyinmesi ve verilen sağduyu mesajları da dikkat çekiciydi...

Siyah yası, beyaz ise barışı temsil etmesi için kullanılmış. Kadınlar beyaz tülbent, erkekler de çoğunlukla beyaz atkı tercih etmişler...

Yani başlarından vurularak infaz edilen PKK'lı 3 kadının yas töreni bir nevi “barışa destek mitingi“ haline geldi.

Demek ki, örgütün yönlendirme kapasitesinde olan kitleler de barış istiyor. “Analar artık ağlamasın“ istiyorlar. Bunu da muhtemel bir “örgüt içi infaz“ sonrası ortaya koyuyorlar.

Demek ki, samimiyetle esen barış rüzgârı birileri tarafından sabote edilmezse, provokasyonlara kurban verilmezse sonuca doğru mesafe katetmek mümkün.

BDP, Diyarbakır'da önemli bir sınav verdi. Hem taban üzerindeki etkisini hem de sürece ilişkin samimiyetini ortaya koydu. Bakalım giderek büyüyen umut bulutları arzu edildiği gibi barışı yeşertecek yağmura dönüşecek mi?

İmralı sürecinde Kandil'i bombalamak!

Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır'daki törende yaptığı konuşmada ilginç bir çıkış yapıyor:

“Barış için hassasiyetten bahsedenler, Kandil'i bombalıyor.” Türk, İmralı ziyaretini gerçekleştiren ve İmralı sürecine ilişkin Öcalan'ın ilk mesajlarını alan isim olduğu için bu sözleri önemli.

Üstelik bulunduğu camiada “ak saçlı akil adam“ kimliğine sahip. Ancak bu sözleri yanlış beklentileri ve geçmiş başarısız süreçleri emsal alan bir yaklaşımın göstergesi...

PKK, silahlı militanlarını Türkiye topraklarında bulundurduğu, ateşkes ilan etmediği ve terör çalışmalarına son vermediği sürece, operasyonlar devam eder ve etmeli de.

PKK'nın Çukurca baskınına bakın. İmralı süreci başlamış olmasına rağmen 100'ü aşkın terörist bir karakola baskın yapmaya çalıştı. 14 kayıp verip çekildiler.

Barış süreci samimiyet varsa başarılı olur. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi “güvenlik birimlerini zaafa uğratmak ve örgütü yeniden yapılandırmak” amaçlı görülürse hata edilir.

Bunun önüne geçilmesi de sürece ilişkin kararlı ve samimi adımlar atarken devleti zaafa düşürecek güvenlik boşluklarına izin vermemekle mümkün olur.

HABERE YORUM KAT