1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Berkin ve Hevsel için yürüyüş
Diyarbakır'da Berkin ve Hevsel için yürüyüş

Diyarbakır'da Berkin ve Hevsel için yürüyüş

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ) Eğitimsen Temsilciliği ve öğrenciler Berkin Elvan ile Hevsel Bahçelerindeki ağaç kesimi nedeniyle yürüyüş düzenledi.

A+A-

Berkin Elvan ve DÜ'deki ağaç kesimini protesto etmek için DÜ Fen Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen DÜ Eğitim-Sen Temsilciliği üyeleri ve bazı öğrenci derneklerince DÜ'deki ağaç kesimin yapıldığı yere kadar yürüyüş düzenlendi. Burada DÜ Eğitim-Sen Temsiliciliği adına basın açıklamasını yapan Zeki Kanay, son 20 yılda 300'ün üzerinde çocuğun çeşitli şekillerde güvenlik güçlerince öldürüldüğünü ileri sürdü.

Elvan'ın gerek hastane sürecinde gerekse cenaze töreninde polisin gaz sıkmaktan çekinmediğini savunan Kanay,"Berkin'i aramızdan alan olayların başlangıcı iktidarın ötekileştirici ve insanların yaşam biçimlerine müdahale edici politikalarına karşı Gezi Parkı'nda kesilen ağaçlara halkın tepkileriyle başlayan Gezi protestolarıydı" dedi.

Kanay, şöyle konuştu:

"Bugün Gezi'de olduğu gibi bir ağaç ve doğa katliamı da Diyarbakır'ın nefes borusu olan Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilmektedir. DÜ Rektörlüğü tarafından Hevsel Bahçeleri'nin yanı başında 10 bin ağaç kesimi kararı alınmış olup şimdiye kadar binlercesi kesilmiştir."

Bir grup tarafından Hevsel'de yapılan ağaç kesimine karşı yaptıkları eyleme desteklediklerini ifade eden Kanay,"Berkin Elvan'ın ailesine ve sevenlerini başsağlığı diliyor. Siyasi iktidarı en kısa zamanda Berkin katillerini açığa çıkarıp hesap sormaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sağlıkçılar ve öğrenciler dernekleri adına da Sibel İmrel'in yaptığı basın açıklaması grup dağıldı.


Muhabir: Ahmet Kaplan
Yayınlayan: Necdet Doğruyol 

HABERE YORUM KAT