1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da "bazalt Konferansı" sonuç bildirgesi
Diyarbakır'da "bazalt Konferansı" sonuç bildirgesi

Diyarbakır'da "bazalt Konferansı" sonuç bildirgesi

Bazalt Konferansı'nın sonuç bildirgesinde, Diyarbakır'da 10 bin metrekarelik alanda bulunan bazalt taşı kullanım alanının yaygınlaştırılması gerektiği bildirildi.

A+A-

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Mermerciler ve Madenciler Odası ile Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi işbirliğiyle 22 Mayıs'ta düzenlenen "Bazalt Konferansı"nın sonuç bildirgesi açıkladı.

Bazaltın doğal taşlar sınıflandırmasında volkanik kayaçlar arasında yer aldığı, Diyarbakır-Karacadağ bazaltlarının 10 bin metrekarelik bir alanı kapladığı belirtilen bildirgede, Diyarbakır'ın çeşitli endüstriyel alanlarda ve inşaat işlerinde kullanılabilen bazalt taşının geniş bir rezervine sahip olduğu vurgulandı.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır'da ayakta duran tarihi eserlerinin hemen hemen hepsinde bazal taşının bulunduğunu, modern yapılarda da bunun yapılması gerektiği kaydedilen bildirgede, yeni inşaat alanlarında bu taşın kullanılmasını yaygınlaştırmak için yerel yönetimlerin bağlayıcı kararlar alması gerektiği belirtildi.

Bildirgede, şunlar yer aldı:

"Tarihi kent kimliğimizin ana yapı taşı olan bazaltın günümüz uygulamalarında, özellikle restorasyon çalışmalarında eski doku ile yeni dokunun birbirine uyumlu olması gerekmektedir. Bazalt taş işçiliğinin geliştirilmesi için meslek yüksek okulu kurulmalıdır. Böylelikle sürdürülebilirliği olan bu malzemenin, yapılarda kullanımına devam edilmesi ile kültürel ve tarihi kimliğimizin geçmişten geleceğe taşınması açısından önemli bir katkı sunması sağlanacaktır."

Bildirgede, sektör temsilcilerinin, aşınma, darbe ve asite karşı dayanıklılığı olan bazalt taşının mermer olma özelliğini ve diğer alanlarda teknolojik alt yapılarını geliştirmesi ve gerekli yatırımları sağlaması gerektiğine dikkat çekilerek, Diyarbakır'ın tarihi dokusunu oluşturması nedeniyle bazalt taşının "Diyarbakır taşı" olarak tescillenmesi istendi.

HABERE YORUM KAT