1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Bayram tedbirleri alındı
Diyarbakır'da Bayram tedbirleri alındı

Diyarbakır'da Bayram tedbirleri alındı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yurttaşların rahat bir bayram geçirmeleri için bir dizi tedbir aldı. Rahat seyahat etmek için bayram boyunca belediye otobüsleri bedava olacak, itfaiye muhtemel yangınlara karşı izinleri kaldırdı, zabıta denetimlerini sür

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yurttaşların rahat bir bayram geçirmeleri için bir dizi tedbir aldı. Rahat seyahat etmek için bayram boyunca belediye otobüsleri bedava olacak, itfaiye muhtemel yangınlara karşı izinleri kaldırdı, zabıta denetimlerini sürdürecek. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir bayram dolayısıyla yayınladığı mesajda tüm yurttaşların bayramını kutladı. Baydemir, mesajında dayanışma, paylaşma, sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşlik duygularının Ramazan ayında doruğa çıktığını belirterek, bu duygu ve davranışların herkesin yaşam tarzı olması temennisinde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi yurttaşların rahat bir bayram geçirmeleri için bir dizi önlem aldı. Üç günlük bayram boyunca Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsler yurttaşları ücretsiz taşıyacak. İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı özellikle bayramın birinci günü yurttaşların mezarlıkları ziyareti rahat yapabilmeleri için ek sefer koyacaklarını bildirdi.

İtfaiye Daire Başkanlığı da 9 güne uzayan tatil süresince muhtemel yangınlara karşı izinleri kaldırdı. İtfaiye Merkez ve Kantar Şubeleri’nde 84 personel üç vardiya halinde 24 saat hizmetleri kesintisiz sürdürecek. İtfaiye Daire Başkanlığı, tatil için başka yerlere gidenlere ev ve işyerlerini terk etmeden önce elektrik akımı ile çalışan cihazların fişlerinin çekilmesini, hatta sigortalarının kapatılması önerisini yaptı. İtfaiye su ve tüp gaz vanalarının da kapatılması gerektiğini bildirdi.

Zabıta Daire Başkanlığı da gıda üretim ve satışı yapılan işyerlerine yönelik denetimlerini sürdürecek. Zabıta ekipleri mezarlıklarda halkın dini duygularını istismar edenler ile seyyar satıcı ve işportacılara karşı önlem alacak. Zabıta ayrıca çocuklara patlayıcı ve parlayıcı madde satan işyerlerine yönelik denetim yapacak.

Her türlü belediye hizmetler için 153 Alo Belediye, su ve kanal ile ilgili sorunlar için 185 Alo DİSKİ, mezarlık, cenaze gibi işlemler için 188 Alo Mezarlık Hattı ve yangınlar için 110 İtfaiye telefonları 24 saat esasına göre yurttaşların ihtiyaçlarına cevap verecek.