1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da bayram alışverişi geleneğe hürmeten yapılıyor
Diyarbakır’da bayram alışverişi geleneğe hürmeten yapılıyor

Diyarbakır’da bayram alışverişi geleneğe hürmeten yapılıyor

Son zamanlarda artan çatışmalar ve meydana gelen olaylar nedeniyle yaklaşan Kurban Bayramı alışverişi geçmiş yıllara nazaran yarı yarıya düşüş gösteriyor.

A+A-

Düşen işleri nedeniyle esnafın keyifsizliği yüzünden okunurken, vatandaşlar da geleneğe hürmeten bayram alışverişi tamamlamaya çalışıyor.


Diyarbakır’da esnafın, özellikle 7 Haziran sonrası durağanlaşan işleri Ramazan Bayramı’nda da pek hareket getirmemişti. Umudunu Kurban Bayramına bağlayan esnaf,  son zamanlarda artan çatışma ve meydana gelen olaylarla ekonomik anlamda iyice umutsuzluğa kapılmıştı. Umutsuzluğunda da haksız sayılmaz çünkü, bankadan aldığı borç ve kredileri kapatmak için bayram alışverişi hedeflenmişti ancak o hedefte savaşa kurban gidecek gibi…
 
Esnafın hiç keyfi yok


Yinede Bayram alışverişi yok denecek düzende değil. Geçmiş yıllara nazaran oldukça düşük seviyedeki bayram alışverişi Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte küçük de olsa yeniden hareketlendi.

 

Özellikle orta ve alt gelirli vatandaşların alışveriş yapmak için tercih ettiği Sakarya ve Gazi Caddeleri ile Balıkçılarbaşı Çarşısı'nda hareketlenme biraz daha net olarak gözüküyor. Ancak beklentinin karşılanmaması karşısında esnafın keyifsizliği yüzünden okunuyor.
 
Ticaret, beklentinin altında ticaret


Balıkçılarbaşı Çarşısı esnaflarından Sait Güler, yoğun çatışma ve olayların ardından biraz durulan kentte bayram alışverişi için vatandaşın biraz hareketlendiğini ancak yetersiz olduğunu belirterek, “Eskiye göre işler oldukça kötü. Artık yılın tüm zamanlarında değil bayramlara yakın zamanlarda iş yapabiliyoruz.

 

Diğer zamanlarda ise çoğu zaman işyerlerimizi siftahsız kapatıyoruz. Artık esnaf bayramlar sayesinde ayakta durabiliyordu ama son zamanlardaki bu gelişmeler ile bayram bile bize çara olacak gibi değil. Hafif bir hareketlenme var inşallah beklentimizin çok altında olacak ama hiç olmamasından iyidir” dedi.
 
“Süreç başarıya ulaşırsa işlerimiz düzelir”


Sakarya Caddesi esnaflarından Abdulkadir Çelebi ise, bayramın yaklaşmasıyla birlikte yoğunluk yaşadıklarını ancak yoğunluğun ‘Kuru kalabalık’ diye tabir edilen yalnızca görüntü olduğunu belirterek, “Kentte yoksulluğun fazla olması ve yurttaşın gelir seviyesinin düşük olması bizlerin de işlerine yansıyor. Birde üstüne olaylar ve çatışmalarda yaşanınca kent ekonomimiz iyiden iyiye batıyor. İnşallah yeniden Çözüm süreci başlar ve geçmiş zamanlarda yakaladığımız huzur güven ortamı yeniden oluşur. Bu er geç ekonomiye olumlu olarak yansır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler