1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da Başbakan için hazırlıklar devam ediyor
Diyarbakır'da Başbakan için hazırlıklar devam ediyor

Diyarbakır'da Başbakan için hazırlıklar devam ediyor

Diyarbakır'ın en önemli kavşak noktalarından biri olan kantar kavşağı büyük ölçüde tamamlanırken,12 köprülü kavşak, bitümlü sıcak karışım ve beton asfalt çalışmalarını kapsayan projelerin 16 Kasım'da Başbakan Erdoğan tarafından açılacağı bildirildi.

A+A-

Edinilen bilgiye göre Erdoğan kantar kavşağında kurulacak platformda halka seslenecek.

16 Kasım'da Diyarbakır'a çıkarma yapacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı tesisler arasında Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün 3 yıldan beri hayata geçirmeye çalıştığı köprülü kavşaklar önemli bir yer tutuyor.

Önemli bir kısmı tamamlanan ve bazılarında da çalışmaların sona gelindiği köprülü kavşakların tamamlanmasıyla kent içi ve kent dışı trafiğin önemli ölçüde rahatlaması bekleniyor. 16 Kasım'da Diyarbakır'a gelecek olan Başbakan Erdoğan'ın açılışını yapacağı ve aynı zamanda halka hitap edeceği Kantar Kavşağı'nda çalışmalar sona gelinirken, çalışmaları yerinde inceleyen Karayolları Bölge Müdürü Şamil Gülen, son durum hakkında bilgi aldıktan sonra çalışmaların hızlı bir tempoda sürdürülerek 15 Kasım'a kadar bitirilmesi talimatı verdi.

GÜLEN:'GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ'

Gülen, "Devam eden çevre yolu, 12 köprülü kavşak, bitümlü sıcak karışım ve beton asfalt çalışmalarımız var. Hummalı bir şekilde ve gece gündüz demeden tüm ekiplerimiz çalışıyoruz. 3 projenin tamamlanmasıyla Diyarbakır'ın çehresi değişecek." dedi. Gülen, köprülü kavşak çalışmalarının büyük bir kısmı tamamlandı kantar kavşağının alt geçidinin trafiğe açılmasıyla Seyrantepe istikametinden gelen araçların rahatlıkla seyir halinde olacağını söyledi. Gülen, "Bir araç hiç ışık olmadan alt geçitleri kullanarak Urfa yoluna çıkmış olacak. İnşallah 16 Kasım'a kadar bütün hazırlıklarımızı bitireceğiz " dedi

'GÜNLÜK TRAFİK AKIŞI RAHATLAYACAK'

Gülen, günlük yaşamı ve ulaşımı içinden çıkılmaz hale getiren şehirdeki ulaşım sorununun 1 milyar TL'lık 3 proje sayesinde çözüleceğini söyledi. Bu projelerle Diyarbakır'ın çehresi değişeceğini belirten Gülen, Diyarbakır 2013 yılının sonunda bambaşka bir şehir, rahat, temiz, çevre düzeni iyi ve güvenilir bir kent görüntüsüne bürüneceğini dile getirdi. Köprülü kavşakların örnek projeler olduğunu kaydeden Gülen, Diyarbakır'daki projelerin diğer illerin önünde olduğunu vurguladı. Gülen, Diyarbakır'a gelen bütün yolları bölünmüş yol olarak yaptıklarını, bunların üstünün ise bitümlü sıcak karışım ve beton asfalt ile kaplanacağını söyledi.

'ULAŞIM İÇİN DEVRİM OLACAK'

Bitümlü sıcak karışım çalışmalarına da başladıklarını, bu kapsamda Siverek'e 20 kilometre kalana kadarki 60 kilometrelik kısmın ihale edildiğini vurgulayan Gülen, "Mardin ve Batman yolunun tamamı, Elazığ yolunun ise 45 kilometresi bitümlü sıcak karışım asfalt olacak. Bunların ihalesi yapıldı. Önümüzdeki yıl asfaltlama çalışmalarına başlanacak. Bu sayede Diyarbakır'ın yolları İstanbul'daki E-5 veya Ankara'daki Eskişehir yolu gibi olacak. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla Diyarbakır'a güzel bir eser kazandırılmış olacak. Bu 3 proje toplam 1 milyar liralık yatırımdır. Avrupa standartlarında yollar olacak. Projelerin tamamlanmasıyla trafik güvenliği en üst seviyeye çıkacak, vatandaşların can ve mal güvenlikleri arttırılmış olacak. Konforlu bir ulaşım imkânına kavuşacak vatandaşların, araç ve akaryakıt giderlerinde tasarruf olacak. Bu projeler Diyarbakır için ulaşımda devrim niteliğindedir" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT