1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da barış yemeği düzenlendi
Diyarbakır'da barış yemeği düzenlendi

Diyarbakır'da barış yemeği düzenlendi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da kanaat önderi Mahmut Erdoğmuş, sürecin olumlu seyretmesi dolayısıyla 'Barış yemeği' düzenledi.

A+A-

Diyarbakır Kültür Vakfı'nda düzenlenen yemeğe sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleriyle çok sayıda davetli katıldı. Yemekle ilgili açıklamalarda bulunan kanaat önderi Erdoğmuş, 30 yıldır devam eden çatışma sürecinin artık çözüm sürecine doğru gittiğine inandıklarını söyledi.

Bölgede, barış olduğunda yemek verildiğini hatırlatan Erdoğmuş, “Barış süreci başladığında o zaman kendi arkadaşlarımıza demiştik ki bütün barışların sonucunda bir yemek veriliyor, bunun ismi de barış yemeği oluyor. Biz de artık bu sürecin başarıyla sonuçlandığı kanısındayız. Silahlı unsurların ülke dışına çıkmasıyla Türkler ile Kürtler arasındaki silahlı savaşın bittiği kanısındayız. Biten savaşın sonunda sembolik olarak bir yemek verdik. Bununla şunu ifade etmek itiyoruz, artık silahların tamamen toprağın altına gömdük bir daha çatışma Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde olmayacak. Biz de yemek vererek artık bu işin silahlı boyutunun bittiğini ilan etmek istiyoruz. Her kim ki bu sürecin bitmemesinde kendilerinde herhangi bir rant elde etmek peşindeyse şunu diyoruz; 'Silahlı çatışma bitmiştir artık.' Kim bununla ilgili rant peşindeyse başka yerlere bakmalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye da yaşayanların yüzde 70'i bölgede yaşayanların yüzde 90'ı silahlara veda etmenin zamanı geldiğini ilan ediyoruz. Sembolik yemekte bütün Türkiye'ye ilan etmek için yaptık herkese hayırlısı olsun” dedi.

HABERE YORUM KAT