1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da barış kararlılığı
Diyarbakır'da barış kararlılığı

Diyarbakır'da barış kararlılığı

Diyarbakır'da düzenlenen "Demokrasi ve Barış Konferansı"na İran, Irak, Suriye ve Türkiye'den 250 Kürt delege katıldı. Konferansta "barış için kararlılık" mesajı verildi.

A+A-

Çözüm sürecine destek amacıyla başlatılan "Demokrasi ve Barış Konferansı"nın ikinci ayağı Diyarbakır'da başladı. Doğu ve Güneydoğu illerinde taş atan çocuklar, eylemler, çatışmalar yerini "barış" görüntülerine bırakırken, Diyarbakır'dan "ulusal birlik" mesajı verildi.

Silahsız siyaset için sürece destek veren Konferansta, "Kararlılık korunmalı, çekilme devam etmeli" çağrısı yapıldı. İran, Irak, Suriye ve Türkiye'den Kürt örgüt ve partilerden 250 delegenin yanısıra aydınların katıldığı konferansta konuşan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, konferansın Kürt sorununun çözümü noktasında önemli olduğunu söyledi. Konferansta BDP, DTK yöneticileriyle KADEP Genel Başkanı Lütfi Baksi, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Sosyolog-Yazar İsmail Beşikçi ile BDP'li belediye başkanları, siyasetçiler, aydınlar, Uludereli aileler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

ÖCALAN HALKLA İLİŞKİ İSTEDİ

Konferansa bir mektup gönderen Abdullah Öcalan, "İmralı koşulları nedeniyle tek başıma bir müzakereyi yürütmem hem imkansızdır hem de doğru değildir. Ben, bana yüklenen Önderlik misyonum gereğince müzakere sürecinin yolunu açıyorum, bu yolda yürümesi ve sürecin içini doldurması gerekenler de sizlersiniz. Devlet de barışçıl çözüm için samimi ve ciddi ise benim sizlerle, dış dünyayla, diğer arkadaşlarımla ve halkla ilişkilerimi sağlamak zorundadır" dedi.

'ASLOLAN BİRLİ KTE YAŞAM'

Öcalan,mesajında ulusal birlik vurgusu da yaparak, "Aslolan özgür, onurlu, eşit ve birlikte yaşamdır. Ulusal demokratik birlik çerçevesinde bir arada yürüteceğimiz mücadele, bizlerin en büyük güvencesi ve garantisidir" dedi.

"SİYASETİN ÖN Ü AÇILSIN"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da "Demokratik siyasetin önünü açmak hükümetin asli sorumluluğudur. Silahların sustuğu ve PKK gerillalarının sınır dışına çıkış yaptığı süreçte demokratik siyaset kanallarının en ufak bir engelini kabul edemeyiz. Hükümetin makul gerekçesi olamaz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT