1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 'barış' balesi
Diyarbakır'da 'barış' balesi

Diyarbakır'da 'barış' balesi

Diyarbakır'dan barış sürecine müthiş destek. BDP'li vekil, asker ve polis çocukları aynı sahnede Türkçe, Kürtçe Arapça ezgiler eşliğinde 'barış balesi' yapacak.

A+A-

Minik dansçılardan anlamlı mesaj... Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun ilk bale okulu olan Diyarbakır Bale Okulu'nda eğitim gören geleceğin balerinleri, barış sürecine destek için sahne alacak.  
DİYARBAKIR'da yaşayan 110 öğrenci içinden seçilen 15 kız çocuğunun 'Dillerin Dansı' isimli gösterisi, 3 Haziran'da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde sahnelenecek. Yaşları 7 ile 14 arasında değişen minikler barışı temsil eden beyaz kostümlerle bale yapacak.

'DAR HEJİROKE'YLE BALE

TÜRKÇE, Kürtçe ve Arapça ezgiler eşliğinde bale yapacak minikleri 700 kişi seyredecek. Gösteriye daha 3 ay olmasına rağmen minikler Rus eğitmenler eşliğinde her gün prova yapıyor. Balerin adaylarının dans edecekleri Kürtçe ezgi ise Aynur Doğan'ın 'Dar Hejiroke' (İncir Ağacı) olacak.  

AYNI SAHNEDE

PROJENİN en dikkat çekici özelliği ise dansçıları. Gösteride aynı sahneyi paylaşacak olan minikler Diyarbakır'da görev yapan asker, polis ve BDPli milletvekillerinin çocukları.

"DİLLERİN Dansı"nı AKŞAM'a anlatan bale okulunun müdürü Zehra Aközer, barış sürecine en güzel desteğin sanatla verileceğini düşünerek böyle bir projeye imza attıklarını söyledi. Diyarbakır Bale Okulu'nda kentin önde gelen ailelerinin çocuklarının eğitim aldığını belirten Aközer, "İsimlerini veremiyorum ama barış sürecinde bizzat rol oynayan kişilerin de kızları bu sahnede yer alacak. Hem Kürtçe hem Türkçe ezgilerle bale yapacaklar" dedi.

ÖRNEK OLACAKLAR

MİNİKLERİN, büyüklere örnek olması gerektiğini söyleyen Aközer sözlerine şöyle devam etti: Siyasette buluşamayan anne-babalar çocuklarının danslarını izlemek için buluşacak. Buna vesile olmak bizi çok mutlu ediyor. Diyarbakır artık savaşla değil, sanatla anılacak. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız.

HABERE YORUM KAT