1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Avrupa diller günü etkinliği
Diyarbakır'da Avrupa diller günü etkinliği

Diyarbakır'da Avrupa diller günü etkinliği

Ankara Alman Kültür Merkezi Dil Bölümü Müdürü Dr. Hans Schmidt, "Çok dilli bir dünyada yaşıyoruz, bir yabancı dil ufkumuzu daraltır, bir dil yetmez" dedi.

A+A-

Dr. Schmidt, Alman ve Fransız Kültür Merkezlerince "Avrupa Diller Günü" dolayısıyla Diyarbakır Özel Doğa Koleji'nde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Etkinlikte kolej öğrencileri Almanca müzik eşliğinde dil eğitimi verildi.

Dr. Schmidt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa kültürünün merkez birliğinin yeni kurulduğunu, Avrupa kültür merkezleri olarak, kültür ve dil haftası etkinliği gerçekleştirmek üzere Diyarbakır'a geldiklerini söyledi.

Bu kapsamda daha önce, Adana ve Gaziantep'te de bu tür bir etkinlik gerçekleştirildiğini ifade eden Schmidt, "Burada çeşitli aktiviteler yaptık. Biz istiyoruz ki herkes birden fazla yabancı dil öğrensin. Çok dilli bir dünyada yaşıyoruz, bir yabancı dil ufkumuzu daraltır. Bir dil yetmez. Onun için Fransız Kültür Derneği'yle bu projeyi yürütüyoruz. Özel okullar yabancı dil öğretimine öncü oldular. Burada olmaktan çok mutluyuz" dedi.

Fransız Kültür Merkezi Temsilcisi Hülya Yıldız ise okullarda daha çok Almanca ve İngilizce eğitimi verildiğini, amaçlarının Fransızca'yı da çocuklara sevdirmek olduğunu söyledi.

Yıldız, Fransızca'nın okullar tarafından kabul edilmesinin çok önemli olduğunu, bu yöndeki çalışmaları Alman Kültür Merkezi ile ortak yürütmek istediklerini belirtti.

Alman asıllı müzisyen Jens Krüger, organizasyon kapsamında Avrupa dillerini tanıtmak istediklerini, Türkiye'de İngilizce'nin dışında başka yabancı dillerin de öğrenilebileceğini göstermek istediklerini söyledi.

Öğrencilere şarkı eşliğinde verilen eğitimlerde Almanca ve Fransızca'nın kolaylıkla öğrenilebildiğini gördüklerini ifade eden Krüsger, "Öğrenciler eğer bu konuda motive edilirse dil öğrenimi daha da kolaylaşacak, farklı diller daha hızlı öğrenilebilecek" diye konuştu.

Okulun Almanca öğretmeni ve proje koordinatörü Ebcet Taşdemir, etkinlik ile Alman ve Fransız dillerini sevdirmeye ve öğretmeye yönelik çalışmalar yürüttüklerini, çalışmaları akademik düzeyden çok, oyunlar, şarkılar ve aktif bir eğitim yoluyla sağlamaya çalıştıklarını, yabancı konukların vereceği seminerlerin eğitime büyük katkısının olacağını vurguladı.

Müzik eşliğinde verilen Almanca dersinden memnun kalan öğrenciler, eğlenerek daha kolay dil öğrenebildiklerini belirttiler.

HABERE YORUM KAT