1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da aşure günü etkinliği
Diyarbakır'da aşure günü etkinliği

Diyarbakır'da aşure günü etkinliği

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, Muharrem ayı dolayısıyla Ulu Cami önünde vatandaşlara aşure dağıtıldı.

A+A-

Sur ilçesinde bulunan Ulu Cami önünde, öğle namazının ardından, Diyarbakır Valiliği, İl Müftülüğü Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilen etkinlikle hazırlanan aşureler vatandaşlara dağıtıldı.

Vali Mustafa Cahit Kıraç ile AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz ve Oya Eronat'ın dağıttığı aşurelerden almak isteyen vatandaşlar birbirleri ile yarıştı. Aşure dağıtımının ardından konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, mübarek Muharrem ayını idrak etmeleri dolayısıyla Diyarbakır olarak aşure günü tertiplediklerini söyledi. 

Vali kıraç, İl Müftülüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile birlikte Diyarbakır halkıyla bu günün acısını paylaşmak ve ilerideki günlere ışık tutmak, birlik beraberlik ve kardeşliklerini pekiştirmek için bugünü tertiplediklerini kaydetti.

Vali Kıraç, "Biliyorsunuz Muharrem ayının en önemli özelliklerinden biri 10 büyük peygamberin mucizelerinin oluştuğu gün aynı zamanda Kerbela'da Hz. Hüseyin ve yakınlarının ve binlerce şehidin verildiği bir gün bugün şunu gösteriyor ki, zalim zulmü ile abat olamıyor. Bizim dinimiz sevgi dini kardeşlik dini barış dini insanlar iman etmedikçe cennete giremezler. Birbirlerini sevmedikçe de iman etmiş olamazlar.

Aşureleri kardeşlerimiz ile paylaştık, duygu paylaşımında bulunduk kardeşlik paylaşımında bulunduk inşallah bu zalimler artık yaptıkları ile kötülükleri ile anılırlar dünya bir barış kardeşlik noktasına doğru gider. Etrafımıza da bakıyoruz her taraf kan gölü. Ben buradan bütün insanlığa, başta kendi şehrimiz olmak üzere biraz merhamete, sevgiye kardeşliğe herkes biraz daha dikkatli olmaya davet ediyorum" dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN DİYARBAKIR ZİYARETİ

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'a yapacağı ziyaretle ilgili de açıklamalarda bulunan Vali Kıraç, “Hazırlıklarımızı yaptık sayın Başbakanımız teşrif ediyorlar, Cumartesi-Pazar ilimizde olacaklar. İlimizde kamu kuruluşlarının devlet kaynaklı yapmış olduğu binin üzerindeki tesisin açılışını hep beraber kantar kavşağında yapacağız.

Sonra bir toplu bir nikahımız var, sayın Başbakanımız oraya da teşrif edecekler. İki ilçe seyahati var. Diyarbakırlılar ile beraber iyi bir şekilde ağırlamak Diyarbakır'ın gülen yüzünü insan portresini ve sevgi dolu bu kültür şehrini iyi bir şekilde sayın başbakanımıza ve diğer misafirlerimize sunmak için büyük bir gayret içerisindeyiz” diye konuştu. Konuşmaların ardından etkinlik son erdi.


(YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT