1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da askeri helikopter düştü
Diyarbakır'da askeri helikopter düştü

Diyarbakır'da askeri helikopter düştü

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bir askeri helikopterin kalkış sırasında kuyruğu tellere takıldı ve düştü. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olayda 1 askerin şehit olduğunu, 7 askerin de yaralandığını söyledi.

A+A-

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır'ın Lice İlçesi Abalı Köyü'ndeki üs bölgesine giden askeri bir helikopter saat 12.00 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle teleferik tellerine çarptı. Dengesini kaybeden pilot zorunlu iniş yapmak isterken helikopter düştü. Düşen helikopterde 1 asker şehit olurken, 1'i ağır 7 askerin yaralandığı belirtildi.

Karakolun karşısında düşen helikopterin enkazının bölgede olduğu belirtildi. İlk belirlemelere göre düşen helikopterde 1 askerin şehit olduğu, 1'i ağır 7 askerin ise yaralandığı belirtildi. Ayrıca olayla ilgili ilk açıklamayı yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Abalı Jandarma Karakoluna görev değişimi için giden Kolordu Komutanlığı'na ait helikopterin, değişimi yaptıktan sonra kalkış sırasında kuyruğunun tellere takıldığını belirterek, “İlk bilgilere göre zorunlu iniş yaptı. Sarsıntı sırasında bir jandarmamız şehit oldu. 1'i ağır  7 yaralımız var” dedi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır Lice ilçesindeki helikopter kazasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Geçici bir üs bölgesindeki askerî personeli değiştiren Jandarma Genel Komutanlığına ait bir S-70 Sikorsky tipi helikopterimiz; üs bölgesinden değiştirilen personeli alıp kalktıktan kısa bir süre sonra elektrik tellerine takılarak kaza-kırıma uğramıştır. Müessif helikopter kazasında bir personelimiz şehit olmuş, yedi personelimiz yaralanmıştır" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılan yazılı açıklama şöyle: "Bugün saat 11.45 sıralarında Diyarbakır ili Lice ilçesi sınırları içinde bulunan geçici bir üs bölgesindeki askeri personeli değiştiren Jandarma Genel Komutanlığına ait bir S-70 Sikorsky tipi helikopterimiz;, üs bölgesinden değiştirilen personeli alıp kalktıktan kısa bir süre sonra elektrik tellerine takılarak kaza-kırıma uğramıştır. Müessif helikopter kazasında bir personelimiz şehit olmuş, yedi personelimiz yaralanmıştır. Şehidimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar, yaralılarımıza ise acil şifalar dileriz."