1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da askeri devrim
Diyarbakır'da askeri devrim

Diyarbakır'da askeri devrim

Diyarbakır Kabul Toplama Merkezi'nde standartlar yükseldi. Zırhlı araçlar ve saldırı helikopterleri eşliğinde sevk edilen Mehmetçiklere artık konforlu bir konaklama da sağlanıyor.

A+A-

Doğu illerindeki birliklere katılacak ya da birliğinden evine dönecek askerleri gidecekleri yerlere sağ salim ulaştırmak için hizmet veren Diyarbakır'daki Kabul Toplama Merkezi (KTM), vatani görevleri için gelenleri karşılayıp ağılıyor.Yenişafak'ın haberine göre KTM'de konaklayan Mehmetçiğin emniyet koşulları sağlandıktan sonra da tüm ulaşım araçları seferber edilerek intikalleri en güvenli şekilde yapılıyor. Komuta kademesi ve personel, sabit olmayan sayıdaki mevcudun ihtiyaçlarının karşılanması için azami gayret gösteriyor. Artan ihtiyacı karşılamak üzere Diyarbakır KTM'de bin 100 olan barınma kapasitesi, Kasım 2012'de yeni yapılan tesislerle 4 bin 100'e çıkarıldı.

HELİKOPTER VE KİRPİ'Lİ TAŞIMA

Diyarbakır'ın ilçelerine 'kirpi' adı verilen tam korumalı mayına dayanıklı 13 kişi kapasiteli zırhlı araçlarla Batman ve Mardin'deki tali KTM'lere ve Elazığ'a gönderimler yapılıyor. Bu noktalara ulaştırılan askerler buralardan da daha küçük birimlere gönderiliyor. Kirpilerle sevkıyatlarda güzergah insansız hava araçlarıyla (İHA) kontrol edilirken konvoy taarruz helikopterleri korumasında yol alıyor. Öte yandan kritik zamanlar ile riskin yüksek olduğu dönemlerde hava şartlarının da elvermesi halinde helikopterle sevkıyatlara öncelik veriliyor. Bu sevkıyatlarda 25 kişi kapasiteli MI-17 ve 14 kişi kapasiteli S-70 Skorsky helikopterleri kullanılıyor. Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Türk Hava Yolları ile yaptığı anlaşma gereğince 2013 Ocak itibarıyla doğu illerinden havaalanı olan yerlerde askerlerin memleketlerine geliş gidişleri ücretsiz karşılanıyor.

Diyarbakır KTM, Mehmetçiğin bekleme salonlarında yattıkları görüntülerle hafızalara kazınmıştı. Kapasitesi 4 bin 100 kişiye çıkarılan merkezde Mehmetçik şimdi koğuşlarda konaklıyor.

HABERE YORUM KAT