1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırda asker eşlerine eğitim
Diyarbakırda asker eşlerine eğitim

Diyarbakırda asker eşlerine eğitim

Diyarbakır'da Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi çalışmaları kapsamında 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı'ndaki asker eşlerine eğitim verildi.

A+A-
Diyarbakır Valiliği himayesinde İl Valisi Hüseyin Aksoy'un Eşi Sayın Hülya Aksoy Koordinatörlüğünde Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi çalışmaları kapsamında  7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı'ndaki asker eşlerine eğitim verildi.
 
Diyarbakır Orduevi Orgeneral Kaya Yazgan Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy'un yanı sıra 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ın eşi Cemile Yılmaz, 16. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey'in eşi Meryem Beyribey, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. İnci Sobi Yavaş ve asker eşleri katıldı.
 
'Kendimizi ihmal ediyoruz”
 
Programda ilk olarak bir konuşma yapan Hülya Aksoy, “Diyarbakır Valiliği olarak İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte kadınlarımızı bilinçlendirmek adına bu projeyi gerçekleştirdik. Daha önce görev yaptığımız illerde de bu projeyi yürütmüştük. Aynı projemizi Diyarbakır'da da başlattık ve yürütüyoruz.
 
Eminim ki hepiniz burada izleyeceğiniz konuları çok iyi biliyorsunuz ama bazı şeyleri bilmek yetmiyor. Onları uygulamakta çok önemli. O nedenle bir kez de biz hatırlatalım diye düşündük. Sağlıkçı arkadaşlarımız sizlere bu konuda birazdan sunum yapacaklar. Sizlerden ricamız bu konular lütfen burada kalmasın, mutlaka uygulayın. Özellikle kendi kendine meme kanseri tedavisi her ay rutin olarak yapılması gerekiyor. Kadınlar olarak evimize, ailemize, çocuklarımıza zaman ayırarak kendimizi ihmal ediyoruz” dedi.
 
'Çevrenizle mutlaka paylaşın'
 
Aksoy, “Biz sağlıklı olacağız ki yapmak istediklerimizi de daha iyi bir şekilde yapabilelim. Ayrıca çevrenizdeki hanımlarla da mutlaka paylaşın. Biz öncellikle kendi kendine meme kanseri nasıl yapılır, arkasından cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı hastalıkları, anne sütünün yararları, beslenme, menopoz gibi kadını ilgilendiren belirli konularda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.
 
Eğitim projemize kadına şiddet konusunu da ekledik. O da konularımız arasında olsun istedik. Umarım sizler de keyifle izlersiniz sunumumuzu. Bu arada sizleri bizlerle buluşturan Komutanımızın eşleri Cemile Hanım'a da çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
Meme Kanseri ve tanı yöntemleri
 
Hülya Aksoy'un konuşmasının ardından Halk Sağlığı Müdürlüğünden Dr. Kevser Ateş Çiğdem tarafından bir sunum yapıldı. Sunumda Meme Kanseri ve tanı yöntemleri, Kendi kendine meme muayenesi, Rahim Ağzı Kanseri ve tanı yöntemleri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anne sütü ve emzirme, menopoz, sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma, sigara bağımlılığı ve sigaranın sağlığa zararları ile kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme yapıldı. Sunumun sonunda 'Kendi Kendine Meme Muayenesi' konusunda video gösterimi yapıldı.
 
Kadınlar büyük ilgi gösterdi
 
Programın sonunda Cemile Yılmaz, Hülya Aksoy'a yürütmüş olduğu Kadın Sağlığı Eğitim Projesinden dolayı ve Halk Sağlığı Müdürlüğüne de çalışmalarından dolayı teşekkürlerini sunduktan sonra Dr. Kevser Ateş Çiğdem' e çiçek takdim etti. Kadınlar tarafından büyük ilgi gören toplantı, kadınlardan gelen soruların cevaplandırılması ise sonlandırıldı.

HABERE YORUM KAT